Bandy

Lång resa mot första SM-guldet

Publicerad 2010-03-21 18:33

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det är inte bara tränaren Stefan Karlsson, laginsatsen eller vädergudarna som Hammarby ska hylla för SM-guldet. Det finns guldmakare även längre bak i historien.

Kenneth Kvist, då riksdagsman för vänsterpartiet, blev ordförande 1993 — och med hjälp av redaren Gunnar Rosengren och den förre VM-guldmålvakten Thomas Fransson lade han grunden för söndagens SM-guld.

- Huvudstyrelsens ordförande Hasse Bergman sade då att bandysektionen rymdes i en Konsumkasse. Så var det. Ekonomin var bedrövlig, har Kvist sagt tidigare.

Kenneth Kvist lyckades knyta till sig Thomas Fransson som tränare, och en marsdag i Fagersta 1995 tog Hammarby åter steget upp i bandyns finrum. Tack vare pengar från redaren Gunnar Rosengren möjliggjordes hösten 1996 värvningen av Jonas Claesson, en av världens absolut bästa bandyspelare, som vann skytteligan i serien de två följande åren. Säsongen 1998/99 gjorde Claesson rekordmånga 62 mål, men det var först säsongen efter som Hammarby var framme vid sin stora examensdag.

2000 spelade de sin första SM-final sedan förlusten mot Örebro (1—2) 43 år tidigare. Trots en spelmässigt jämn match lyckades Sandviken vinna. Året efter var det dags för en SM-final igen, men då stod Västerås för motståndet. Ny "Bajen"-förlust (3—4) och myten om laget som inte kunde vinna växte sig allt starkare.

Jonas Claesson slutade 2002 och ersattes av betydligt mer modesta nyförvärv som David Karlsson, Stefan Erixon och Kalle Spjuth. Därefter följde ytterligare fyra finalförluster (den senaste 2007) innan de nu lyckades mot Bollnäs — och då med Karlsson och Erixon på isen.

Guldhjältarna är många, men stolta där bakom de mest uppenbara är även Kenneth Kvist, i dag vd för Hammarby Bandy AB, och Thomas Fransson — nu på marknadsavdelningen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Laurent Cipriani / AP Kim Källström.

Lyon lever farligt

Champions League. Kim Källströms Lyon vann hemma mot Apoel, men bara med 1–0. Lättare gick det för Barcelona.

Foto: Adam Ihse / Scanpix Gustaf Wesslau blev grundlurad av Mika Pyörälä.

Dif ner på kvalplats

Femte raka. Det blev en blytung förlust för Djurgården mot Frölunda. Mika Pyöräläs drömmål sänkte stockholmarna.

HV vann efter straffar. AIK fixade en poäng efter sen kvittering.

Efterlängtad seger för Växjö. 4–1 mot topplaget Skellefteå.

Norrena räddade Linköping. Tog alla 37 Färjestadsskotten.

Ritola hjälte i hett derby. Avgjorde iskallt i förlängning.

Brynäs avgjorde på övertid. Tog viktiga poäng i toppstriden.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: AP

Världsmästaren varnar för uppror

”Folk har inget att förlora.” Den politiskt engagerade boxaren Vitalij Klitsjko varnar för ett uppror likt det i Syrien i sitt hemland Ukraina.

Foto: AFP

Mattsson till semi som etta

Snowboard-VM. Niklas Mattsson har hittat stilen i slopestylebanan i Olso. Han vann sitt kvartsfinalheat med god marginal.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.