Tennis

Martinez Sanchez skrällde i finalen

Publicerad 2009-07-11 20:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

BÅSTAD. Födelsedagsfirandet kom av sig för Caroline Wozniacki. I finalen i Båstad blev det förlust för stjärnskottet som fyllde 19 år på lördagen.

– Dessvärre blev det ingen födelsedagspresent den här gången, säger hon efter att spanjorskan Maria José Martinez Sanchez satt stopp för dansk seger.

Till tonerna av den danska schalagerklassikern ”Fly on the wings of love” fick världsnian Caroline Wozniacki ta emot prischeck och blommor – som en förlorare.

Siffrorna 5–7, 4–6 mot oseedade Martinez Sanchez var nog inte de siffror som den unga danskan hade väntat sig att läsa på resultattavlan efter gårdagens damfinal i Båstad.

Att det dessutom var hennes födelsedag gjorde inte saken bättre – men Wozniacki tog förlusten med ro.

– Jag hade hoppats att du skulle ge mig en födelsedagspresent. Men du spelade bättre än jag i dag, sade hon till konkurrenten under tacktalen.

Spanjorskans kontring:

– Jag är ledsen för det, men jag lovar att köpa dig något i stället.

Maria José Martinez Sanchez lurade gång på gång Wozniacki med sina oräkneliga stoppbollar och spel framme vid nät.

Danskan fick slita hårt för att hinna med i det annorlunda spelet – och det var just en stoppboll som till slut kom att fälla Båstadtennisens affischnamn på den soliga centercourten.

Då hade den 26-åriga spanjorskan vänt underläge 1–4 till 6–4 i andra set och kunde kamma hem sin andra seger på WTA-touren.

– Jag fick ingen rytm i spelet i dag, sade Wozniacki på den efterföljande presskonferensen.

– Hon spelade mycket smartare än jag och plötsligt står det 4–4 i andra set.

Segrarinnan själv:

– Det var en riktigt tuff match, men jag försökte bara spela mitt spel. Jag har alltid spelat annorlunda än alla andra. Tennis blir roligare då.

Om Martinez Sanchez taktik hade Wozniacki inte mycket att säga.

– Det är hennes spelstil och det är en del av spelet att följa med, sade hon innan hon hastigt lämnade Båstad.

Anledningen till brådskan: En konsert med Britney Spears i Köpenhamn – och fortsatt födelsedagsfirande.

– Jag ska dit med några väninnor. Men först ska vi äta lite god mat.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix

”Tre Kronor måste göra fler skitmål”

Tre Kronor har fått ett perfekt avstamp inför VM på hemmaplan. Men DN:s Sven Gustavsson efterlyser fler snipers i det svenska laget. NHL-lotteriet styr.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Slog Finland – vann hemmaturneringen

Oddset hockey games. Tre Kronor besegrade Finland i finalen av Globenturneringen med 3–1 (0–0, 1–0, 2–1) på söndagen.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelisk diplomat skadad i explosion

Bomber utanför ambassader. En diplomat skadades vid en explosion utanför Israels ambassad i Delhi, samtidigt hittades en bomb i Georgien.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.