"Micro" Björk ska tackla sig in i Green Bay Packers

Publicerat 2007-07-28 00:04

Carl-Johan Björk är amerikansk fotbollsspelare och på väg att slå sig in i proffsligan NFL.

Lars Lindqvist

Carl-Johan Björk är amerikansk fotbollsspelare och på väg att slå sig in i proffsligan NFL.

Det är fulspel om spelarpensioner, en spelarhandel som liknar en köttmarknad, våldsamma tacklingar och en och annan hjärnskakning. Det är dit svenska Carl-Johan Björk vill mest av allt - till National Football League.

Relaterade artiklar

Bild

Carl-Johan Björk.

Carl-Johan Björk. Foto: Lars Lindqvist

Linebackern Carl-Johan Björk är på väg att bli stor. Och då pratar vi inte om hans kroppshydda - den är redan enorm.

Nej, Carl-Johan Björk är på god väg att slå sig in i den största, och kanske tuffaste, idrottsligan av alla - National Football League (NFL).

Carl-Johan, eller "Micro" som han kallas, från Stockholm har redan hunnit med träningsspel i Dallas Cowboys. Nu väntar träning med Green Bay Packers från Wisconsin.
- Jag hänger med bra på träningarna, men är relativt okänd än så länge så det är bara att gå in och köra och visa vad man kan, säger Carl-Johan Björk.

När han var i tonåren upptäckte han och brorsan Gustav amerikansk fotboll. Först på film, sedan via idrottsdagar i skolan. Kort därefter började Carl-Johan spela med Täby Flyers juniorlag. Sju år senare spelar han i Stockholm Mean Machines och landslaget. När han gjorde tre bra matcher i en turnering med Amsterdam, Frankrike och Finland fick NFL ögonen på honom. Han värvades till Amsterdam i NFL:s Europa-division.

Även där flöt allt på och han bjöds till Dallas inför förra säsongen. Han spelade några träningsmatcher, ingick i deras träningsgrupp, men fick aldrig chansen under säsongen.
Inför årets säsong var det tänkt att Cowboys skulle skriva nytt kontrakt med 183 centimeter långe och 111 kilo tunge Carl-Johan. Men lagets tränare, som ville behålla honom, la av efter säsongen. Ledarstaben byttes och svensken glömdes bort.

Men inte av alla. Inför kommande säsong är han värvad till Green Bay Packers.

I onsdags satte han sig på planet för ett fem veckor långt träningsläger med Green Bays alla spelare.
- Det blir tufft, men för mig gör det inte så mycket om jag inte tar en plats i a-laget i och med att mitt kontrakt är ganska vattentätt. Jag får alltid stanna oavsett hur dåligt det går i och med att jag ingår i deras "training-squad".

Men skulle han redan i sommar ta en plats i NFL-klubben vet han att uppmärksamheten kan bli stor.
- Ja, då lär det nog bli lite drag. Jag vet i alla fall att morsan skulle börja grina, men det gjorde hon å andra sidan så fort jag gav henne något från slöjden när jag var liten.

- De bästa åren för linebackers är normalt när man är 28-30. Jag är 25 år nu. Lyckas jag inte inom två år kommer jag vara för gammal.

- Jo, men jag har inte valt själv. Man får ta det man får. Det är en riktig köttmarknad i NFL. Om en spelare i NFL spelat fyra säsonger måste klubben betala pension för honom. Därför försöker lagen att göra sig av med alla "average-Joes" (medelmåttor) innan dess. Jag har inget val än att ta det laget som gillar och vill ha mig.

- Det finns samma typer av spelare i alla lag. Oftast är det positionsvis. De som snackar mycket och tycker de är skitgrymma, de lite större killarna som gör hyss hela tiden som små barn, individerna som visar sig på träning och sedan åker direkt hem och umgås med andra. Sen finns det den gruppen som jag tillhör - de tysta som aldrig gnäller utan bara kör på.

- De är bättre än i Dallas där de hade ett spelsystem som inte funkade för mig. Men i Green Bay känner jag mig mer hemma med hur jag ska agera på planen.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Sport

Lundqvist byttes ut Foto: Mike Carlson / AP

Lundqvist byttes ut

Fyra baklängesmål fick räcka. Rangers fick stryk borta mot Tampa Bay med 1-5.

Elin räddade Tiger ur bil Foto: Scott Heckel/AP

Elin räddade Tiger ur bil

Slog sönder ruta med golfklubba. Golfspelaren Tiger Woods lindrigt skadad efter att ha krockat med träd. 20

Söderling ställs mot Del Potro Foto: Alastair Grant / AP

Söderling ställs mot Del Potro

Föll mot Davydenko. Ett vunnet set räckte för att svensken skulle undvika Roger Federer i semifinalen i Masters-slutspelet.

Fotboll

Halmstads tränare avgår

"Ett beslut som vuxit fram". Janne Andersson lämnar sin post efter sex säsonger som huvudtränare.

Producenterna och redaktörerna väljer i nio fall av tio att koncentrera sig på spelare som goes bananas och leker ormgrop."

Cronemans tv-krönika

Phelpskollen.

Phelpskollen. Analysen av Phelps Europaturné: Badbyxan förlorar stort. 2

Bäst i NHL.

Bäst i NHL. Chicago har två spelare med i veckans femma.

Avtal klart om nya Stockholmsarenan

Avtal klart om nya Stockholmsarenan AEG hyr arenan av staden och sköter driften. Staden tar hand om större delen av de första 133 miljonerna som rullar in. 35

Bäst i elitserien.

Bäst i elitserien. Bara utländska spelare platsar i veckans femma. 1

Nyheter från Förstasidan

Bomb kan ligga bakom tågkrasch Foto: Dmitry Lovetsky / AP

Bomb kan ligga bakom tågkrasch

Minst 25 döda. Tåg på väg från Moskva till S:t Petersburg spårade ur.

Växthusodlingar sprider gifter

Det visar forskning från Sveriges lantbruksuniversitet. Tusen gånger den acceptabla halten av bekämpningsmedel har hittats. 7

Rattfyllerister ska få bättre vård Foto: Chris Maluszynski / Scanpix

Rattfyllerister ska få bättre vård

Allt om Motor Vägverket utvecklar effektivare metoder för att ge vård och stöd åt rattfyllerister enligt Skellefteåmodellen. Läs mer

Barn & Ung

Ur Eva Lindströms ”Hit med våra mössor!” Illustration: Eva Lindström Ur Eva Lindströms ”Hit med våra mössor!”

Vilken urkass trollkarl!

Eva Lindström är specialist på att mystifiera vardagen genom att strila in förtrollningen. Läs recensionen 2

Lundqvist byttes ut Foto: Mike Carlson / AP

Lundqvist byttes ut

Fyra baklängesmål fick räcka. Rangers fick stryk borta mot Tampa Bay med 1-5.

Världen

Spel för galleriet i Polen

"Grottmänniskor" på zoo. Pjäsen "Caveman" i Warszawa ska locka folk genom en installation i stadens djurpark.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Tar barbarernas parti.

Tar barbarernas parti. Monty Pythons Terry Jones skriver humoristiskt om romarrikets historia. 13

Advent med Amanda Jenssen.

Advent med Amanda Jenssen. DN.se bjuder på julsånger varje vecka fram till jul. Amanda Jenssen inleder.

NUTIDSTESTET VECKA 48.

NUTIDSTESTET VECKA 48. Vi smyger i gång bröllopsfirandet med en fråga i Nutidstestet.

Thåström samlar sig - och talar.

Thåström samlar sig - och talar. DN:s Georg Cederskog har som enda journalist på över sex år intervjuat låtskrivaren och sångaren Joakim Thåström. Läs intervjun i sin helhet här. 32