Mikael Ljungberg död

"Mikael kände en oro för hur allt skulle bli"

Publicerat 2004-11-19 01:15

Mikael Ljungberg kände en oro inför framtiden. Han hade uppnått sina drömmars mål - vad skulle det bli av honom nu?

- När något sådant här händer måste vi fråga oss om vi gjort allt vi kunnat, säger Olle Anfeldt på Sveriges olympiska kommitté (SOK).

Brottningen och idrotten var Mikael Ljungbergs liv. När en axelskada tvingade honom att avsluta karriären efter OS-guldet hamnade han i en tomhet.

SOK:s beteendevetare Olle Anfeldt genomförde en djupintervju med Ljungberg efter OS-guldet - för att höra om hans erfarenheter och för att få veta hur han tänkte sig framtiden.

- Jag minns att vi satt i flera timmar i Örgrytes klubblokal och pratade. Micke uttryckte en viss oro för hur allt skulle bli. Han kände inte för att studera, utan ville börja arbeta. Han ville vänta och se, känna sig för, han var i en sökarfas, säger Anfeldt.

För många idrottare är det ett svårt steg att gå från hyllad idrottare till en mer anonym tillvaro. SOK arbetar för att hjälpa sina elitaktiva med övergången. Alla idrottare som ingår i de så kallade topp- och talangprogrammen har till exempel möjlighet att träffa karriärrådgivaren Helena Wielinder.

- Vi erbjuder våra aktiva den här möjligheten, men det är inte säkert att de nappar. Ansvaret att söka hjälp ligger mycket på den enskilde. En sådan här dag ställer man sig förstås frågan vilket ansvar som vilar på oss. Hur bra är vi på att följa upp och hjälpa den aktive, säger Anfeldt.

Mikael Ljungberg hade täta kontakter med SOK, som ville dra nytta av hans erfarenheter. Brottaren gav föreläsningar och hjälpte till med arbetet att ta fram OS-talanger. Han var också med på en rekresa inför OS i Aten. En framtida ledargärning inom SOK diskuterades.

- Micke hade mycket erfarenhet att dela med sig av. Vägen fram till OS-guldet var inte spikrak. Han hade gått på ett antal törnar i karriären och det gav honom trovärdighet, säger Anfeldt.

Det rådde förstämning inom den svenska olympiska rörelsen på torsdagen. En guldmedaljör, en vän, en kunskapskälla hade gått bort alldeles för tidigt.

Läs mer: Elitbrottare får krishjälp

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Sport

Hockeyns SM-slutspel

Stökigt framför Linköpingsmålvakten Fredrik Norrena. Foto: Stefan Jerrevång / Scanpix Stökigt framför Linköpingsmålvakten Fredrik Norrena.

Vinnande vändning av Linköping

Magnus Johansson matchhjälte. Frölunda började bra, men Linköping vände och vann. Linköpings målvakt Norrena drog på sig matchstraff.

HV71 drog ifrån Timrå Mikael Fritzon / Scanpix

HV71 drog ifrån Timrå

Leder nu med 2-0 i matcher. Vann hemma med 3-2 efter en matchstraff och sen sudden death.

Vilket lag vinner SM-guld?

Se resultat

AIK tog hem finalen Foto: SÖREN ANDERSSON / Scanpix

AIK tog hem finalen

Vann mot Nässjö med 5-3. AIK hade grepp tidigt om matchen, Nässjö kämpade sig tillbaka, men AIK var starkast.

Lagrell omvald

Lagrell omvald

Blir hans 20:e ordförandeår. Svenska fotbollförbundets ordförande Lars-Åke Lagrell omvaldes enhälligt vid förbundets årsmöte. 4

Sport

Gulddrömmen kan bli sann

Kulstötaren Jeffrey Ige siktar högt. Efter att varit utestängda i tolv år får de förstånd-shandikappade vara med i OS 2012.

”Luktar lite svett”.

”Luktar lite svett”. Ferrys dräkt tillsammans med Anna Bergendahls skor på välgörenhetsauktion. 3

Supporterdöd.

Supporterdöd. Ännu ett dödsfall skakar fransk fotboll. 27

Hockeyproffs med taggar.

Hockeyproffs med taggar. Nu kommer showen med ärrade hockeyspelare som isdansörer. 14

En epok tar slut.

En epok tar slut. Thobias Fredriksson lägger av. Björn Lind tvekar. 3

Nyheter från Förstasidan

”Obama har rösterna” Foto: AP

”Obama har rösterna”

Omröstning på på söndagen. ”Vi har rösterna som krävs för att få igenom vårdreformen”, säger Steny Hoyher, ledaren för Demokratiska partiets ledamöter i representanthuset.

DN:s korrespondent i Washington, Michael Winiarski: Faller förslaget blir Obamas presidentskap allvarligt försvagat. 22

Årets avtalsrörelse

Påskhandeln hotad

Strandade förhandlingar för Handels. Efter sex veckor har parterna inte kommit närmare varandra i vare sig löne- eller bemanningsföretagsfrågan. 3

Arbetsgivare och tjänstemän inom industrin överens. Avtalet ger 2,6 procent under avtalsperiodens 18 månader. 39

Flera fackförbund beklagar industriavtalet. ”Väldigt olyckligt för vårt samarbete i facken inom industrin.” 24

Är du nöjd med din lön?

Se resultat

Hockeyns SM-slutspel

Stökigt framför Linköpingsmålvakten Fredrik Norrena. Foto: Stefan Jerrevång / Scanpix Stökigt framför Linköpingsmålvakten Fredrik Norrena.

Vinnande vändning av Linköping

Magnus Johansson matchhjälte. Frölunda började bra, men Linköping vände och vann. Linköpings målvakt Norrena drog på sig matchstraff.

HV71 drog ifrån Timrå Mikael Fritzon / Scanpix

HV71 drog ifrån Timrå

Leder nu med 2-0 i matcher. Vann hemma med 3-2 efter en matchstraff och sen sudden death.

Vilket lag vinner SM-guld?

Se resultat

”Dåligt om alla fick rösta som de ville” Foto: Fredrik Persson

”Dåligt om alla fick rösta som de ville”

Reinfeldt i Ekots lördagsintervju. Pressades hårt om sitt fasta grepp om partipiskan. 102

Är riksdagsledamöterna för hårt bundna till sina partier?

Se resultat

Och nu blir det snö Foto: Lars Epstein

Och nu blir det snö

Klass 1-varning från SMHI. På söndag kommer det att snöa kraftigt i ett bälte som sträcker sig från från Värmland över Dalarna och Örebro län och vidare över Västmanland till Uppsala och Stockholms län.

Vinterdäck krävs. Om vinterväglag råder.

Utan strumpor och skor? Prognoser på DN Väder.

Hur har du tänkt göra med däcken på din bil?

Se resultat

Allt om Motor

Skåda kombikungen

Marknadens mest prisvärda kombi. Skoda kopplar greppet ordentligt.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 13

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet

Rapace hyllas i USA.

Rapace hyllas i USA. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären. 46