Nyblivne Jerringpristagaren Rolf-Göran Bengtsson har valt häst. I världscupfinalen i april tänker han rida Casall. ”Med tanke på OS vill jag testa honom i en tuff tävling”, säger Rolf-Göran som i helgen rider en världscupdeltävling i Leipzig.
Rolf-Göran Bengtsson har ett angenämt problem att brottas med under våren. Före den 9 juli måste han ha bestämt sig om han ska rida Ninja, den häst han vann EM-guld på i OS i London, eller om det är det nya stjärnskottet Casall som blir hans OS-häst.
Casall var tänkt att mästerskapsdebutera i EM i somras, men hästen hamnade veckorna före i en svacka. Då tänkte Rolf-Göran om. I stället valde han att tävla i EM på rutinerade Ninja.
Med facit i hand var det riktigt.
Nu ställs han inför nästa svåra val. I sommar är Ninja 17 år. För en tävlingshäst är det en hög ålder, och frågan är om Ninja kommer att orka den tuffa utmaningen som ett OS är.
13-årige hingsten Casall är däremot i en perfekt ålder, men saknar den viktiga mästerskapserfarenheten.
För att få en aning om hingsten klarar att hoppa tuffa banor flera dagar i rad har därför Rolf-Göran bestämt sig för att rida Casall i världscupfinalen i holländska Hertogenbosch. Finalen avgörs i slutet av april.
Innan dess väntar dock ytterligare fyra världscupdeltävlingar.
Rolf-Göran leder världscupen och är redan klar för final, men satsar trots det för fullt i varje deltävling.
På söndag är det tyska Leipzig som står som värd för världscupen.
– Den här helgen blir det Ninja som får gå i världscupen, berättar Rolf-Göran.