Handikappidrott

Opererad skipper ska ordna guld

Uppdaterad 2010-03-12 13:37. Publicerad 2010-03-12 13:28

Foto: Alberto Ramella / AP Jalle Jungnell, Bernt Sjöberg and Annette Wilhelm jublar över bronsmedaljen i OS i Turin 2006.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Efter en fjättrad ryggmärg och sex veckors helvetessmärta var Jalle Jungnell nära att missa hela mästerskapet. Nu har skippern pressen på sig att leda rullstolscurlarna till Paralympics-final.

- Jag kan inte ta i för mycket, för om jag tar i så att de ihopsydda musklerna spricker är det riktigt illa, säger Jungnell.

Lag Jungnells skipper Jalle Jungnell brukade alltid säga att det är rejält att bryta ryggen för då blir man i alla fall aldrig sämre. 34 år efter motorcykelolyckan fick han veta att man faktiskt kunde det. Jungnell fick i höstas en fjättrad ryggmärg, något tre procent av alla ryggmärgsskadade kan få.

Han förstod att något var fel när han började tappa känsel i vänster hand i slutet av oktober.

- Två veckor senare började det i höger hand och då fattade jag att det var något lurt, jag tappade till och med känseln i kinden och då började jag bli riktigt orolig, säger Jungnell.

Han åkte till ett sjukhus i Sverige, som dock inte kunde göra rätt analys. Då skickade han röntgenbilderna till en läkarvän i Denver, som rekommenderade operation. Den 8 december opererades Jungnell i Denver.

- De kapade muskler, flyttade dem, sågade av utskotten och slängde i papperskorgen, sågade isär ryggmärgen och böjde upp, sen tog de ultraljud. Det är en ganska avancerad grej och det blev operation i elva timmar. Efter det fick jag ligga helt på rygg stilla utan att ens lyfta huvudet i sju dagar, säger Jungnell.

Efter 20 dagar fick han flyga hem till Sverige och det var då han fick, som han beskriver med egna ord, ont så in i helvetet i ryggen.

- Det var outhärdligt, det har varit så jävligt att man inte vill vara med. Men runt 18—20 januari började det helt plötsligt släppa.

Var du rädd att missa Paralympics?

- Både och. I det läget jag var i januari sket jag i vilket. Hade det inte varit en lagsport hade jag struntat i allt. Och det är en jättestor risk att jag inte kommer att vara så bra som jag vill vara och var i november. Nu börjar jag komma i gång men känner att jag inte kan ta i för mycket, för om jag tar i så att de ihopsydda musklerna spricker är det riktigt illa, säger Jungnell.

Läkarnas första prognos att han skulle vara "på benen" efter en vecka och kunna börja träna igen efter nyår var fel. Jungnell har gått en kamp mot klockan för att hinna bli frisk till Paralympics som startar den 13 mars. Curlinglaget inleder då mot Schweiz och spelare senare samma kväll mot Korea.

Som skipper är det han som ska leda laget och Handikappidrottsförbundets målsättning är tydlig: det ska bli bättre än bronset i Turin för fyra år sedan.

- Det är så otroligt kul att åka till en turnering och veta att vi har chansen att ta en medalj. Vi har verkligen chansen men några garantier finns inte, säger Jungnell.

Något han vet bättre än någon annan.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: AP

Världsmästaren varnar för uppror

”Folk har inget att förlora.” Den politiskt engagerade boxaren Vitalij Klitsjko varnar för ett uppror likt det i Syrien i sitt hemland Ukraina.

Foto: AFP

Mattsson till semi som etta

Snowboard-VM. Niklas Matsson har hittat stilen i slopestylebanan i Olso. Han vann sitt kvartsfinalheat med god marginal.

Foto: Scanpix Stina Segerström.

Segerström tillbaka

Rutinerat lag till Algarve cup. Stina Segerström är tillbaka i landslaget efter skadan. Siktet är inställt på OS.

Foto: Scanpix

Mellberg knockad av sin egen målvakt

Kvar på sjukhus för observation. Olympiakos målvakt knockade den svenske landslagsbacken som tuppade av i Europa League-matchen mot Kazan.

Mer från förstasidan

Foto: AP Protester i Aten och Luxemburgs premiärminister Jean-Claude Juncker.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Luxemburgs premiäminister Juncker, som skulle lett mötet, uttalar sig skarpt.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

UD till svenskar i området: Håll er uppdaterade om läget.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.