Whistler.
Ett snabbt andraåk tog André Myhrer till bronsmedalj i OS-slalomen. Han körde upp sig från tionde plats i första åket och fick äntligen sin revansch för den knappa medaljmissen i Turin för fyra år sedan.
- Fantastiskt skönt, säger han till SVT.
I Turin missade André bronset med fyra hundradelar. I Whistler klarade han det med en marginal på fem.
En jublande glad André Myhrer hade andra åkets allra snabbste åk. Länge fick han stå i ledarposition men det var bara italienaren Razzoli och kroaten Kostelic som till slut lyckades ta sig förbi.
- Tycker inte jag fick ut max i första, taggade rejält i andra och bestämde mig för att satsa allt.
Möjligen var det ett skidval som avgjorde för André. I första åket var han inte nöjd.
– Jag hade två par att välja på. Jag tog de som svängde mer i det första men skulle valt det par som går snabbare i en rakare bana. De visade sig vara bättre. Lite synd eftersom vinnaren Razzoli som kör på samma märke som jag valde den andra typen.
På frågan hur Myhrer värderar bronset, svarar han:
- Högst av allt.
Det var svåra förhållanden som mötte slalomåkarna. Regnmolnet, Whistlers numera berömda ”mid-mountain-fog”, låg tätt mitt över backen och snön var både fottrampad, vattnad och saltad för att få till ett åkbart underlag. Nästan hälften av startfältet, 47 av 101, körde ur redan i det första åket, åtskilliga även i det andra.
Ändå var underlaget en överraskning för de flesta. Många favoriter åkte ur, många fick stopp och några valde helt fel skidor. Som André Myhrer.
Alla fyra svenskarna var med bland de 30 bästa till andra åket.
Mattias Hargin klarade övre flacka delen bra men tyckte själv att han flev lite för feg i branten.
– Det var rakare stakat än jag trodde, borde satsat lite mer, sa Hargin som kom på 14:e plats.
Jens Byggmark fick som han själv sa ”en chockstart” i första åket och kom fel direkt, men lyckades trassla sig genom portarna och fick starta andra åket med startnummer tre. Därifrån gjorde han ett mycket bättre andraåk i en mycket bättre bana och körde upp sig till plats 22.
– Jag är inte nöjd, men det är inte alla som stått i ledarposition på ett OS, sa Jens som fick sola sig ett par minuter i glansen.
Axel Bäck kände av OS-allvaret i första och körde inte bra. Körde ur i andra.
För alplandet Österrike slutade det alpina OS:et i katstrof. För hemmaopinionen spelar det ingen roll att de österrikiska damerna tagit många medaljer. De österrikiska herrarna har aldrig förr i OS-historien kommit hem medaljlösa.