Längdskidåkning

Charlotte Kalla tog historiskt OS-guld

Uppdaterad 2010-02-16 03:09. Publicerad 2010-02-15 20:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Whistler. Glöm junior-VM, glöm Tour de Ski. Charlotte Kalla är numera guldmedaljör i OS. Svenskan slog till på sin favoritdistans 10 km fristil – hennes första olympiska lopp i karriären. Ingen var i närheten av att matcha Kalla på den tuffa banan i Whistler. ”Det här har jag drömt om i fyra år.” säger hon.

När Charlotte Kalla kom hem från ett lyckat JVM 2006 hade hennes kemilärare skrivit ett grattiskort med texten ”det här var ett delmål mot Vancouver 2010”.

– Det var första gången jag började tänka på OS, säger Charlotte Kalla som är både chockad och överlycklig efter guldloppet.

Farfar Bengt fick ett särskilt tack.

– Det var han som tog ut mig i skidspåret för första gången när jag var sju år gammal. Jag vet inte om jag hade stått här i dag om inte han hade introducerat mig för skidåkningens underbara värd, säger hon och skrattar till.

All träning de senaste säsongerna har varit riktade mot de här olympiska spelen, berättar hon, särskilt mot det här loppet. Till och med VM förra året var en del av uppladdningen.
Charlotte Kalla gjorde ett perfekt lopp i sin OS-debut.

Hon tog ledningen redan i första tunga uppförsbacken och höll sig sedan på benen utför, även om det var nära en vurpa i kurvan in mot upploppet.

TV-tittare och publik drog efter andan, men Kalla var aldrig orolig.

– Jag kände att jag hade kontroll men benen var trötta i det läget. Jag försökte bara gå så snabbt jag kunde hela vägen in mot mål.

Det räckte till seger med 6,6 sekunder före estniskan Kristina Smigun som knappade in på slutet.

22-åringen från Tärendö hade tagit Sveriges första damguld individuellt i OS på längdskidor sedan Toini Gustafsson-Rönnlund 1968. En torka på 42 långa år.

Om det var hennes livs lopp vi fick se i Callaghan Valley? Ja, hon kan i alla fall inte komma på något bättre. Charlotte Kalla hade inför loppet utstrålat säkerhet och pratat mycket om hur banan passar hennes åkning. Dagen före fick tränaren Magnus Ingesson kämpa för att hänga på Kalla på intervallpasset. Han tyckte att hon såg vassare ut än i Canmore där hon vann härom veckan.

Men Kalla försökte att inte segla iväg i tankarna. Vad ett OS-guld betyder i ett längre perspektiv ville hon inte fundera på, vis av erfarenhet från Tour de Ski och VM.

– Jag visste att det var väldigt väldigt viktigt för mig att inte tänka på vad som händer efter loppet, oavsett om det gick bra eller dåligt. Bara fokusera på att åka skidor och det har jag gjort så mååånga gånger tidigare. Tio kilometer skejt är jag väldigt trygg med, säger Kalla.
Guldreceptet var skrivet för länge sedan – att dra hårt i klättringen. Planen höll.

– Jag kände att jag hade bra återhämtning så jag vågade gå på väldigt hårt i stigningarna.
Söndagens lagledarmöte bestämde att den seedade gruppen skulle starta tidigt, för att undvika lotteriet som inträffade i skidskyttarnas snöyra i söndags.
Startnumren gynnade Kalla.

Guldkampen tippades stå mellan henne och norskan Marit Björgen. När svenskan drog nummer 31 hade hon norskans tider att gå på. Vid den första mellantiden var det dubbelt svenskt i toppen: Charlotte Kalla, 0,6 sekunder före Anna Haag.

Marginalen till Björgen var en sekund – och den bara växte. Nu luktade det guld på allvar.
Norskan gick i mål 16 sekunder efter Charlotte Kalla.

– Jag är mycket nöjd med brons i dag. Jag visste att Kalla skulle vara stark och det var hon. Nu när jag inte vann är jag glad att hon vann, säger Marit Björgen som har två OS-silver sedan tidigare och gör sitt tredje OS.

Charlotte Kalla fick fira guld redan i första försöket.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från sport

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: AP

Armstrong gör comeback –igen

Kom tvåa i thriatlon-tävling i Panama. Nu satsar den sjufaldige Tour de France-vinnaren på VM i thriatlon i oktober.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.