Vancouver.
Glöm silverdrömmarna.
Damkronorna kommer inte att upprepa bragden från Turin 2006.
Spelet stämmer inte alls för det svenska laget.
I den sista gruppspelsmatchen blev Sverige utklassade av Kanada.
Kanada vann med 13–1.
– Vi har benen och viljan, men vi måste använda skallen bättre. I de tidigare matcherna har vi klarat oss undan när vi har gjort markeringsmissar, men mot ett sådant lag som Kanada smäller det direkt då, säger Damkronornas lagkapten Erika Holst.
Sverige är visserligen klart för OS-semifinal, det var de redan före onsdagens match mot Kanada, men som Sverige spelade mot Kanada kan de glömma tankarna på att få spela OS-final för andra OS-turneringen i rad.
Det svenska försvarsspelet som varit darrigt i de två första matcherna, var omöjligt ännu sämre mot Kanada. Veteranbacken Gunilla Andersson gör vad hon kan för att hålla ihop försvaret, men hon är alldeles för ensam.
Målvakten Kim Martin vilade i den andra gruppspelsmatchen, men mot Slovakien var hon tillbaka från start. Kim gjorde ingen toppmatch och byttes ut i mitten av andra perioden, men hon fick inte heller någon hjälp av sina utespelare.
Framåt hände inte mycket.
Maria Rooth som är otroligt viktig för det svenska laget letar fortfarande efter OS-formen.
Hon har till exempel fortfarande inte gjort ett enda mål i de tre OS-matcherna.
Redan när första perioden inför fullsatta läktare i UBC arena i Vancouver var spelad var matchen avgjord.
Kanada hade då tagit ledningen med 5–0 efter att ha vunnit skottstatistiken med 23–2.
Siffror som rättvist speglar matchbilden, och som visar på klasskillnaden mellan lagen.
Resten av matchen fortsatte på samma sätt.
De svenska spelarna var hela tiden två skär efter, och snacket om att damhockeyn på världsnivå har blivit jämnare stämmer inte.
Kanada och USA spelar fortfarande i en egen liga.
– Men så här stor skillnad är det inte. Vi kan betydligt bättre, säger Holst.
Nu väntar några dagar matchledigt för de svenska spelarna innan OS-semifinalen avgörs på måndag.
Till dess måste Damkronornas förbundskapten Peter Elander har hittat en magisk formel om inte hans lag på nytt ska bli utklassade.
– Det ska inte bli några problem att ladda om. Jag lovar att jag redan har glömt den här matchen, säger lagkapten Holst innan hon försvinner in i omklädningsrummet med bestämda steg.