Alpint, freestyle och snowboard

Pärson trotsade smärtorna och tog brons

Uppdaterad 2010-02-19 00:06. Publicerad 2010-02-18 22:28

Foto: Michael Kappeler / AFP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Whistler. Det var en märklig förvandling. Från fara för karriären till plötslig kamp om medaljer igen. Anja Pärson blev trea efter Maria Riesch och Julia Mancuso i kombinationstävlingen. Ledaren Lindsey Vonn åkte ur.

Men bara att hon stod på startlinjen var en bragd i sig.

Några minuter före start i störtloppet togs beslutet. Anja Pärson stod på start i störtloppsbacken igen efter onsdagens våldsamma krasch i närmare 120 km/timmen i det 60 meter långa sluthoppet.

– Jag har ett berg att besegra och övernå mig själv, det var mycket känslor på start på en och samma gång, det var tufft att starta i dag. Bestämde mig fem minuter innan. Men det är OS och man måste göra allt man kan, sade Anja Pärson.

Efter en besiktning av störtloppsbacken och ett par träningsåk i en slalombana bestämde hon sig.

Anja Pärson valde att vänta in i det allra sista med sitt beslut. Inte förrän på start, en minut innan hon var tvungen att bestämma sig. Då hade hon kunnat se de första åkarna ta sig ner och få banrapporter från pappa Anders och de övriga svenska tränarna längs banan hur farten, det nya hoppet och förutsättningarna ändrats jämfört med onsdagen.

Anja Pärson gjorde ett starkt störtlopp och kom in som sjua, slagen av Lindsey Vonn med 1,41 sekunder men det viktigaste för Anja var att bevisa för sig själv att OS inte tog slut i och med kraschen. I slalomdelen gjorde Anja ett fantastiskt åk.

Men det räckte inte riktigt ända fram. Med elva hundradelars marginal lyckades Julia Mancuso hålla undan och rädda silvret. Pärson fick bronset när Lindsey Vonn åkte ur.

Störtlopp är en sak men hur ont det gör i slalom när bakkanten på pjäxan trycker mot vaden verkar bli avgörande för fortsättningen.

– Klart det gör ont, det är ingenting man kan koppla bort under åket, men jag kände mig såpass bra att jag kunde åka. Det gällde bara att övertyga mig själv om att det funkade. Jag ville så gärna åka målhoppet igen, det var drivkraften. Men landningarna är inte så sköna.

Hur gör man då för att våga efter det som hände på onsdagen?

– Jag försöker bara vara så arg som möjligt, så funkar det.

– Får se hur det går med slalomen, jag vet inte än vad som gör mest ont. Jag provar med specialskydd men det är svårt att få det att funka.

Smärtlindringen sker med minsta möjliga medel.

– I svenska landslaget använder vi bara alvedon och voltaren som smärtstillande, säger Anja Pärson.

Efter kraschen och kritik från det svenska laget och många av de andra åkarna hade arrangörerna nu hyvlat ner sluthoppet väsentligt. Pistmaskiner arbetade hela kvällen med att minska ned uthoppet för att korta av luftfärden.

Kombinationsstörtloppet var också lättare och kortare än det ordinarie störtloppet.

Starten hade flyttats ner 400 meters åkning och 100 höjdmeter till super G-starten vilket gjorde att åkarna aldrig fick upp samma farter. De var heller inte lika trötta i benen vid sluthoppet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan