OS i Vancouver

Skitmål ska bli guld

Publicerad 2009-12-20 16:24

Foto: Jonas Lindkvist

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

UPPSALA. Skitmål ska ge Småkronorna första guldet sedan 1981 vid årets JVM. Pär Mårts har tagit hjälp av tränare från Kanada för att spelarna ska vinna kampen framför motståndarmålet.

För andra året i rad förlorade Sverige JVM-finalen mot Kanada i början av januari. Kanada vann med 5–1 trots svenskt skottövertag med 40–31.

– Fick en utvisning direkt och den gjorde de mål på, tänker förbundskapten Pär Mårts tillbaka på finalen inför 22.000 hemmafans i Ottawa.

En final, som blev en chock för svenskarna. Men också en upplevelse de lärde sig mycket av. I år är de bättre förberedda.

– Vi har aldrig prata om att möta Kanada den här gången. Men vi har talat mycket om att spela i ett land där saker och ting inte är som här, säger Mårts och exemplifierar:

De har andra värderingar än vi kring hockeyn. Det vi kan tycka är fusk tycker inte de är det. Det är andra regler helt enkelt och det gäller att inte låta sig påverkas av det. Gör man det är man tvåa direkt.

Spelmässigt har Pär Mårts och Hockeyförbundet utbildat spelarna för att ta upp kampen med dominanten Kanada. Förbundet har siktat på att utbilda unga spelare i olika detaljer. En av de senaste är att gå på mål.

Mårts har tagit hjälp av kanadensiska tränare som varit här för att drilla JVM-spelarna.

–Svenska spelare är välutbildade. Svensk hockey, som bygger på spelskicklighet, fart och teknik behöver också vidga sina vyer och ta in det Kanada är bra på, som att ta sig in på mål.

–Nu har vi i alla spelmoment på träningarna en skymmare framför målvakten och en returtagare. Tidigare var det så att den som sköt gjorde det för att göra mål.

 Han berättar att i turneringen juniorlandslaget spelade i november gjorde spelarna fler ”skitmål” än vanligt. Alltså puckar som studsade hit och dit innan den gick i mål eller returer efter skott.

Mål som räknas lika mycket som ett snyggt skott i krysset.

Om styrkeförhållandet inför JVM säger Pär Mårts så här:

– USA har ett spelskickligt lag, bättre än i fjol och Ryssland är jättebra, men Kanada kan det här med att vinna. De har så många spelare att de alltid är bra.

Sverige ställer upp med det mest rutinerade laget genom tiderna. Alla utom tre spelar i elitserien där de också i många fall har framträdande roller.

– De spelar i elitserien för att de är bra. Det är en stor skillnad mot i fjol. Då hade vi problem att ta oss in i zon i power play. Ingen var van att spela det. Det är de i år, säger Pär.

Åtta spelare var med i fjol. De två NHL-backarna Victor Hedman och Erik Karlsson, som var med i fjol, släpps inte av sina klubbar i år.

–Alla de tre lagen jag lett har haft olika kvaliteér. Det har blivit bättre för varje år. Någon sa att det ”andralag” vi skickade till St. Petersburg i november kunde varit ett JVM-lag för fyra år sedan, noterar Pär Mårts.
SVEN GUSTAVSSON
 08-738 10 23

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 12 3 tweets 9 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan