Efter silverloppet i sprintstafett kände Anna Haag sig hängig. Hon åkte vidare till medaljceremoni i Whistler och blev efter det allt sämre.
– Hon har en luftrörsinfektion och lätt feber, säger landslagsläkaren Klas Östberg.
Anna Haag ströks ur stafettlaget och isolerades från OS-truppen. Hon bor nu i SOK:s hus i Whistler, där hon har sällskap av Charlotte Kalla och Magdalena Pajala som inte heller känner sig helt krya.
– De är inte direkt sjuka men känner sig inte helt ok. De är täppta i näsan men har ingen feber, säger Östberg.
Damernas förbundskapten Magnus Ingesson hade på tisdagen bara tre helt friska åkare att tillgå: Anna Olsson, Britta Norgren och Ida Ingemarsdotter.
Han är dock hoppfull att någon av Kalla eller Pajala, kanske båda, ska kunna köra stafetten.
– De har inte deppat ihop. Både Charlotte och Magda känner att det finns chans.
Dygnet före loppet blir en kamp mot klockan. På onsdag förmiddag lokal tid ska de krassliga åkarna kunna träna på OS-stadion. Därefter tas laget ut.
– Kan de inte testa på förmiddagen är de för dåliga för att komma till start, säger Ingesson.
Klockan 14.00 på onsdagen måste kaptenen lämna in det nominerade laget.
Efter det tillåts man att göra ändringar i den kvartetten mot uppvisande av sjukintyg. Möjligheten finns ända fram till timmarna före loppet, men man får bara byta på den aktuella sträckan.
– Om andrasträckan blir sjuk så kan jag inte möblera om inom laget. Då måste en åkare sättas in på just den sträckan, säger Ingesson.
Därför förbereder sig reserven Britta Norgren både för klassiskt och fristil.
– Vi får sätta upp olika scenarier och göra det bästa av situationen, säger Ingesson.
Längdlandslaget har försökt få med skidskytten Anna Carin Olofsson-Zidek i laget men där ser regelverket ut att sätta stopp då ”Aco” saknar poäng i skidrankningen.
Annars var hon ett alternativ.
– Det kan vara känsligt för våra tjejer och det är svårt att bedöma formen då de aldrig har mötts. Men framför allt måste vi kunna ställa upp med ett lag, säger Magnus Ingesson.
Herrlaget som åker stafett på onsdagen har hittills klarat sig från smitta. Alla fyra åkare tränade för fullt dagen före loppet.
Fakta – tiderna som gäller (lokal tid)
Onsdag 10.00: Charlotte Kalla och Magdalena Pajala tränar och bestämmer sig om de kan starta i stafetten.
Onsdag 14.00: Magnus Ingesson måste anmäla laget, två timmar innan lagledarmötet som börjar 16.00.
Torsdag morgon: Sista timmarna för att byta ut en sjuk åkare mot en frisk.
Torsdag XX: Stafetten börjar.
Åkarna i ordinarie lag:
Magdalena Pajala
Anna Olsson
Charlotte Kalla
Anna Haag
Åkarna som på tisdagen var helt friska:
Anna Olsson
Britta Norgren
Ida Ingemarsdotter
Åkare som bestämmer sig på onsdagen:
Charlotte Kalla
Magdalena Pajala