Längdskidåkning

Vänskap ska ge sprintguld

Uppdaterad 2010-02-22 22:48. Publicerad 2010-02-22 15:03

Foto: Nisse Schmidt / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Charlotte Kalla har ett guld. Anna Haag har ett silver. Tillsammans jagar de vidare mot nya OS-framgångar i sprintstafetten. Två vassa fristilsåkare med skallen som vapen.

– Vi är väldigt dåliga förlorare båda två, säger Haag.

Ingen av dem är sprintspecialister, men så brukar det inte heller se ut på damsidan.

– Tittar man på
hur sprintloppen ser ut kan det vara 3,5 minuts åkning för tjejer och det gynnar dem som är uthålliga, traditionella åkare. Det går att åka sönder fälten, har Charlotte Kalla sagt till DN.

En annan fördel i svenska laget är att Haag och Kalla känner varandra bättre än de flesta vanliga lagkompisar. Ett år skiljer dem i ålder, de bor och tränar i Östersund och har Magnus Ingesson som tränare.

Anna Haag fick efter silverloppet i dubbeljakt reda på att hon skulle ta platsen i laget bredvid givna Kalla. Sprintfyran individuellt Anna Olsson ställdes över trots att hon har ett guld i grenen från Turin 2006.

– Det är stark teamkänsla. Det här har jag och Charlotte gått och småpratat om: gud vad kul om vi får åka ihop. Vi har ju hållit ihop ett par år nu, berättar Haag entusiastiskt.

Charlotte Kalla har
sistasträckan i traditionell stafett men i sprinten har hon sagt sig vilja ta förstasträckan och grilla motståndarna i stället.

Efter Anna Haags insats på upploppet i dubbeljakten väljer landslagsledningen troligen henne i spurten om medaljerna.

– Det var skönt att få det kvittot – att jag kan spurta, säger Haag.

– Man behöver självförtroende i en spurt. Det känns otroligt bra att veta om, att har jag en bra dag så kan jag fixa det.

Marit Björgen som var överlägsen i den individuella sprinten är inte med i Norges lag. Dubbla OS-mästare känner sig sliten, en klar försvagning för norskornas lag.

Svenskorna är med i snacket om guld den här gången också.

– Först och främst gäller det att vara med från semi och hoppas att den inte har kostat för mycket. Sedan gäller det att vara med från start i finalen och att det finns krut kvar i oss båda – så man inte är helt slutkörd redan efter första varvet, säger Anna Haag.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 12 3 tweets 9 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan