Får 26-åringen från Kristianstad vara skadefri är hon en av svenskarna som är med och fajtas om medaljer nästa sommar.
Ingen tvivlar på kapaciteten.
Med VM- och EM-medaljerna och framgångarna i VM-serierna de senaste åren tillhör en formtoppad Nordén den absoluta världseliten i triathlon.
En inflammerad fot har förstört den här säsongen. Tävlingsmässigt. Men erfarenheten av OS-genrepet i Hyde Park kan bli värdefulla.
Därför ville hon till varje pris genomföra tävlingen.
– Under varje pass i höst har jag en bild av hur det ser ut, vilken backe som har en liten lutning och så. Det gör att jag kan visualisera när jag tränar.
Och mer än så.
Med teknikens hjälp kan Nordén göra OS-loppet — eller delar av det – gång på gång.
– Jag körde med gps i dag och kan lägga över informationen och till och med cykla framför en skärm som visar hur banan ser ut. Praktiskt kommer det nog att bli så att tränaren konstruerar en liknande bana eller plockar i sär informationen i olika moment.
– Och så kan jag köra hemma i källaren i Canberra, med bilder på Buckingham Palace framför mig, säger Nordén.
Om drottning Elizabeth gick upp tidigt för att följa triathleterna på lördagsmorgonen är oklart. Om hon gjorde det, utföll tävlingen till hennes majestäts belåtenhet. Hemmahoppet Helen Jenkins vann och säkrade sin OS-plats – och såg samtidigt till att det är på henne pressen vilar den 4 augusti nästa år.
Lisa Nordén hängde som väntat inte med i den avslutande löpningen (en mil) runt The Serpentine. I mål var hon två minuter efter Jenkins. Doppet i den konstgjorda sjön gick bättre.
– Väldigt grönt vatten, men inga ankor, inga svanar, inga döda kroppar därute och jag var med i loppet hela tiden, säger hon.
Och cyklingen vann hon.
– Nu kan jag pricka av simningen och cyklingen. Jag håller standarden i de momenten. Löpningen är biten jag har framför mig i höst och vinter. Triathlon är en ärlig sport. Har man inte gjort jobbet så hänger man inte med. Nivån är så hög numera så har du en dålig dag är du inte med, men jag kunde inte begära mer av mig själv.
– Jag har ingen snabbhetsträning bakom mig och kan inte ta ut mig till max.
Höll foten?
– Det känns ingenting, inte mer än att det här svider, säger Nordén och pekar på ett fult blått och rött skavsår på hålfoten.