Det är dagen efter de strålande comebacken. Segerfesten varade till långt in på morgonen. Nu vill många ha en bit av konståkaren som efter nästan fyra år uppehåll kom tillbaka och vann sin sjätte EM-titel – och det på ett lika elegant som överlägset sätt.
Den dubbla OS-mästarinnan, tyskan Katarina Witt hör till dem som intervjuar Plusjenko på hotellet.
Efter det får även DN en exklusiv pratstund med den regerande olympiske mästaren, som med sin insats i Tallinn kommer att gälla som favorit i Vancouver.
– Det är klart att jag åker dit för att försöka vinna, men jag har redan ett OS-guld och jag har redan ett OS-silver. Jag är glad bara över att få uppleva ett tredje OS, säger Plusjenko.
Den 27-årige ryssen är klädd i grå mjukisoverall och är märkart nöjd med sin EM-insats, men säger att det kommer att krävas mer i OS.
I EM drog publiken efter andan när Plusjenko i friåkningen bara gjorde en dubbel av en trippel lutz.
– Jag gjorde inte någon perfekt tävling här, säger Plusjenko.
– Nu ska jag hem och träna och träna, särskilt på min trippel lutz …
Dessutom ska EM-guldmedaljören lägga till ett andra kvadrupelhopp i programmet.
– EM var inte det viktigaste, det viktiga sker i Vancouver, säger han.
Efter OS väntar ett VM och därefter kommer Plusjenko till Sverige. Den 2 april är han det stora dragplåstret i Stockholm Ice, en uppvisningsgala i Globen, där bland annat också EM-silvermedaljören Stéphane Lambiel, Schweiz, och det tyska världsmästarparet Aljona Sawtjenko och Robin Szolkowy deltar.
Plusjenko ser fram mot besöket.
– Jag har en svensk sponsor och har varit i Stockholm många gånger, men jag har aldrig åkt skridskor där. Det ska bli kul, säger Plusjenko.
Annars är det främst tävlingsmomentet han saknat under de år han varit borta från mästerskapen och ägnat sig åt uppvisningar.
– Jag har saknat den där adrenalinkicken som man får av att gå ut på isen och veta att man måste prestera sitt yttersta. Det är en anledning till att jag kommer tillbaka, säger Plusjenko, som i framtiden får möjlighet att även tävla i Stockholm.
Stockholm Ice i Globen är inledningen på en långsiktig satsning från Svenska konståkningsförbundet. Tanken är att galan ska bli årligen återkommmande och att den ska kompletteras med en tävlingsdel. Stockholm och Globen har även gjort en avsiktsförklaring om att man vill arrangera EM 2014.
– Vi vill fortsätta arrangera de stora mästerskpen och 2014 är perfekt eftersom det är OS-år, säger Per Adler, förbundets generalsekretare, som tror att chansen att få tävlingen är stor med tanke på de goda omdömen som VM i Göteborg 2008 fick.
Även Göteborg, som tilldelats VM i teamåkning 2012, har enligt Adler visat intresse för EM 2014, liksom Malmö, som arrangerade EM 2003.
Patrik Tengwall på Stockholm Globe Arenas ser optimistikt på möjligheten att få EM till Stockholm.
– Globen är perfekt för konståkning och det är konstigt att vi inte haft något evenemang tidigare, säger Tengwall.