Det blev till slut Daniel Richardsson som nådde högst av de svenska herrarna i Kuusamos minitour i längdskidor. Trea totalt innebar den tredje tredjeplatsen i rad i världscupsammanhang för den långe hälsingen.
Sviten med tredjeplatser bryts vid en blick på den totala världscupen. Där är Daniel Richardsson fyra, med lagkamraten Marcus Hellner närmast framför sig.
– Det hade jag inte väntat mig från början, sade Richardsson om världscupplaceringen.
– Men nu när man ligger med så högt upp är det klart att man vill vara med och kämpa om den också.
Kammen har växt på osjälviske Richardsson. Och det finns fog för det. Tredjeplatsen på 15 kilometer fritt i Gällivare var en skräll, samma placering i lördagens klassiska millopp helt väntat. Och i söndagens jaktstartslopp över 15 kilometer visade han på nytt att han tagit stora kliv i fristil.
– Jag är väldigt nöjd med det här, målet var pallen, sade Richardsson som ganska kvickt hade åkta in de sekunder han hade fram till segrande ryssen Alexander Legkov och schweiziske tvåan Dario Cologna.
Emil Jönsson ledde och gick ut först, men föll raskt nedåt i fältet. Han kom i mål som 18:e man.
–Helt slut, tom och trött, sade Jönsson efter sitt slitsamma veckoslut.
Marcus Hellner låg nästan minuten efter täten inför jaktstarten, men var bara sex sekunder från att hinna i kapp Richardsson. 15 fritt är ju hans specialare.
– Ett bra lopp, summerade Hellner. Jag kände när jag trycke på på sista varvet att det hände nånting i klungan bakom, ett bra tecken.
Hellner hade tredje bästa lopptid efter tjecken Lukas Bauer och ryssen Ilja Tjernusov. Han körde upp sig från plats 18 till fyra.
Johan Olsson slog sig också in bland de tio bästa. Veteranen slutade sjua med tionde åktid i jaktstarten. Detta trots att det är en bit kvar till formen.
– Ett fall framåt, men jag hade förväntat mig bättre. Men jag var 25:a här i fjol och kom hem med tre medaljer från OS, sade han.
Många norrmän hoppade av minitouren i Kuusamo på grund av den svåra kölden. Endast två fullföljde och fixstjärnan Petter Northug kom inte ens hit.
Tills vidare är det Legkov och Cologna i topp i världscupen –jagade av två svenskar.