Tennis

Robin Söderling tog titeln i Paris

Uppdaterad 2010-11-14 19:18. Publicerad 2010-11-14 14:51

Foto: Virgine Bouyer / All Over Press

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Paris och Robin Söderling har alltid varit en speciell kombination. Numera också en vinnande sådan. ”Riktigt skönt. Efter att ha förlorat två finaler i Paris var det här en match jag verkligen ville vinna”, säger Söderling.

En forehandvolley avgjorde till slut mot Gael Monfils och Söderling föll ihop på tennisbanan av glädje. När han reste sig upp efter vinst, 6–1, 7–6, var det drygt fyra miljoner rikare, med sitt livs första Masters-titel och dessutom som ny världsfyra – hans högsta placering i karriären.

Det var ett stort ögonblick för Söderling – liksom för svensk tennis.

Det var en imponerande insats från början till sista bollen.

– Det här är ju min största turneringsseger i karriären. Även om grand slam-tävlingarna är större är det så klart skillnad att få vinna en turnering än att förlora en final, säger Söderling om att det nu blev tredje gång gillt i Paris efter två finalförluster i Franska mästerskapen.

– Jag var lite nervös och försökte hålla mig lugn. Sedan – när jag fick en bra start kunde jag slappna av.

Karriärens sjunde titel kom efter förberedelser som varit struliga.

– Jag spelade bra i Valencia förra veckan men blev magsjuk inför semifinalen. Jag vill inte skylla semifinalförlusten på sjukdomen men sedan här i Paris blev jag förkyld och hade ont i halsen så jag har haft lite otur. Å andra sidan hade jag mycket tur på banan i går när jag räddade tre matchbollar.

Efter semifinalrysaren mot Michael Llodra fanns det frågetecken om Söderling skulle orka ladda om fysiskt och psykiskt. Det frågetecknet rätades dock ut omedelbart.

Förra veckan krossade Söderling Monfils i Valencia. Riktigt så enkelt gick det inte nu men det var ändå ett bevis för att fransmannens spelstil passar Söderling utmärkt. Hans defensiva stil passar Söderling perfekt som kunde springa runt och använda sin forehand. Det gjorde han framförallt mot Monfils backhandhörn där fransmannen i första set var utan chans.

– Det är en otroligt bra spelare men han passar mig jättebra. Jag får vara den som får styra i duellerna. Samtidigt är det inte lätt, när Federer mötte honom så fick han inte hål på Monfils men jag kanske spelar lite för tungt för honom, sade Söderling.

I andra set servade Monfils betydligt bättre men Söderling var inte hotad i sina egna servegame och när setet gick till tiebreak blev det en perfekt svensk start med 3–0-ledning.

– Jag ville inte visa några känslor på slutet innan det var över, men det var otroligt skönt, säger Söderling

På söndag inleds Masters-slutspelet i London där Söderling sedan tidigare var kvalificerad. Resultaten i Paris gör honom naturligtvis till en av favoriterna. Redan nu har han passerat Andy Murray och är fyra och får därför en bättre lottning i slutspelet.

Ett bra resultat i London skulle dock betyda att han kan ta ytterligare ett kliv och passera Novak Djokovic på tredjeplatsen.

Det i sin tur skulle betyda att inför 2011 är det en svensk som ligger bakom giganterna Federer och Rafael Nadal på rankingen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från sport

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 25 3 tweets 22 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning också för de allierade.”

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan