Segling (2)

Seglarlaget laddar för att bli segerlaget i OS

Publicerad 2008-07-15 19:58

Fredrik Lööf och Anders Ekström siktar på OS-medalj.

Scanpix Fredrik Lööf och Anders Ekström siktar på OS-medalj.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På fredag är det exakt tre veckor kvar till OS-invigningen. På fredag är det också det andra träningslägrets sista dag i Qingdao för seglarna.

Där har de ägnat åtskilliga timmar åt att komma till rätta med de svårbemästrade kinesiska förhållandena.

Såväl i juni som nu i juli har svenska OS-seglare testkört de snart olympiska vattnen utanför Qingdao.

- De här resorna har varit nödvändiga, säger förbundskapten Magnus Grävare.

- Förhållandena är så extremt annorlunda.

Svag vind, stark ström och höga vågor är en knixig kombination som kräver en rigg med lättvindsprestanda och skeppare som kan läsa vattnets yta där strömmen ofta lurar ögat.
Förutom träningslägren har förbundet under de senaste två åren satsat på att med videokameror i masttopp, under focken samt i en följebåt dokumentera rörelserna i seglen vid olika vind och strömhastighet för att seglen ska kunna designas på rätt sätt.

Rönen har matats in i dator och segelmakaren har testgjort uppemot ett 50-tal segel för att materialet ska bli så anpassat som möjligt.

- Det har varit en lång process, säger Magnus Grävare.

Men nu, med tre veckor kvar till OS-invigningen, har nedräkningen börjat på allvar för de svenska seglarna.

Så här svarar de på frågan om målsättning:
- Vårt mål är att segla så fokuserat som möjligt. Vi siktar på att hitta en bra nivå så att vi kan vara offensiva och samtidigt ha kul, säger med en mun Therese Torgersson och Vendela Santén, och efter åtta år ihop i samma båt är de också så samstämmiga som bara en riktigt tajt besättning kan vara.

Göteborgsduon är ju de senaste svenska medaljörerna i segling och bronspengen i 470-klassen i Aten var en framgång som utan tvivel kan upprepas och till och med vässas.

Fredrik Lööf, som gör sitt femte OS, är den ende av de svenska seglarna som förutom Torgersson och Santén har en OS-medalj hemma i prisskåpet. Han tog brons i finnjolle i Sidney 2000.

Nu seglar han starbåt sedan 2002 tillsammans med Anders Ekström och de är överens om en sak:
- Vårt mål är att ta medalj.

I Aten för fyra år sedan var de tolva.
Rasmus Myrgren i laser säger:
- Målet är att få ut max av min segling och det kan faktiskt räcka hur långt som helst.

I damklassen laser radial seglar den verkliga Qingdao-experten, Karin Söderström. Hon har varit där fem gånger:
- Jag vågar inte säga medalj, men jag siktar högt.

Daniel Birgmark i finnjolle:
- Målet är att göra en så bra prestation som möjligt.

OS-seglingarna i Qingdao pågår 9-21 augusti.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från sport

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 28 6 tweets 22 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan