Nästan 20.000 personer hade letat sig till Studenternas i Uppsala för att se SM-finalen i Bandy på söndagen. De fick se en fartfylld match med två offensiva lag och mängder av målchanser.
Bollnäs inledde piggast. Per Hellmyrs var lysande i matchinledningen och satte Saik-försvaret på prov gång på gång.
Men när ledningsmålet kom efter 13 minuters spel var det inte Bollnäs utan Sandviken som spräckte nollan.
Micha Sveshnikov gjorde bort sex man och smällde in bollen vid bortre stolpen. Ett klassmål.
Bollnäs svarade omgående. Föga överraskande gjorde man det på hörna.
Anders Spinnars fick chansen som fjärde man en bit in i straffområdet och drog på ett otagbart skott. Kvitterat, 1-1.
Kvitteringen gav Bollnäs nya krafter och ännu ett mål låg i luften. Men än en gång var det Sandviken som fick utdelning.
Mikko Aarni hann först på en fin djupledspassning från Daniel "Zeke" Eriksson och slog in 2-1 fri framför mål.
Innan halvleken var slut skulle dock Per Hellmyrs både hinna kvittera och föra upp Bollnäs i ledningen.
2-2-målet var riktigt tjusigt. Linus Forslund kopierade Micha Sveshnikovs dribblingsräd och frispelade Hellmyrs framför mål.
På tilläggstid i första halvlek tryckte sedan Forsmyr in trean.
Inledningen av andra halvlek bjöd på målkavalkad – fem mål på 15 minuter.
Linus Forslund inledde målskyttet i stor stil. Bollnässpelaren tog emot ett långt utkast nere vid hörnflaggan, gjorde bort två Saik-spelare och bröt in framför mål. Där gjorde han inget misstag utan satte 4-2.
Sandviken reducerade omgående genom Daniel Berlin innan Forslund åter förde upp Bollnäs till tvåmålsledning.
Då presenterade sig Christoffer Edlund. Först reducerade han till 4-5 på straff, sedan höll han sig framme på en retur och styrde in kvitteringen.
Christoffer Edlund hade sedan ett gyllene läge att bli tremålsskytt. Berlin gick omkull i straffområdet och Edlund fick ännu en chans från straffpunkten. Men den här gången var Oksanen med på noterna och räddade straffen.
Matchavslutningen blev dramatisk. Bollnäs radade upp fina målchanser men bollen ville inte hitta in. Lukkarilla sköt i stolpen och Hellmyrs fick ett mål bortdömt för offside på tilläggstid. Repriserna visade att det var ett felaktigt domslut.
– Hela Uppland ser väl att det inte var offside, säger Bollnäs Andreas Westh till SVT.
– För jävla tråkigt.
Matchen gick till förlängning.
Där avgjorde Sandviken direkt. Daniel Eriksson smällde in ett distansskott i karrirärens sista match.
6-5 och SM-guldet var Sandvikens.
– Det är underbart, säger Daniel Eriksson till SVT sekunder efter slutsignalen.
– Helt ossanolikt, det är helt underbart att vinna.
Christoffer Edlund grät av lycka.
– Det var en jättekonstig match, med det måste ha varit roligt för publiken, säger han.