Tennis

Söderling chanslös i Parisfinalen

Uppdaterad 2010-06-06 21:07. Publicerad 2010-06-06 17:33

Bertrand Guay / AFP Robin Söderling gratulerar sin överman, Rafael Nadal.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

PARIS. Robin Söderling spelade inte på topp men inte heller dåligt. Det räckte tyvärr inte på långa vägar mot tennishistoriens bäste grusspelare. Urstarke Rafael Nadal vann Parisfinalen med 6–4, 6–2, 6–4, främst tack vare sina tunga, toppade grundslag.

– Nadal spelade extremt bra. Jag kom aldrig riktigt in i matchen, jag spelade klart bättre när jag slog honom här i fjol. Men marginalerna är små, säger en besviken Söderling efter den två timmar och 18 minuter långa finalen.

Han hade åtta breakbollar – men tog inte vara på någon.

– Jag hade behövt ta mina chanser i början. Dessutom servade jag lite för dåligt, tycker Söderling, som missade en breakboll till 3–1 i första set och tappade sin serve i nästa game.

I andra set bröt spanjoren två gånger, sedan svensken förgäves haft fyra breakbollar till 2–0.

I tredje set bröt Nadal för fjärde gången i matchen, till 1–0, och det räckte. En backhand i nät av Söderling satte punkt.

Den spanske gruskungen fick därmed en efterlängtad revansch för fjolårets skrällförlust i åttondelsfinalen, 1–3 i set mot Söderling som då förlorade finalen mot Roger Federer.

– Jag är bättre i år och serven är nyckeln. Det här var en av mina viktigaste segrar i karriären. Söderling är mycket svårslagen och det känns underbart för mig att vinna igen efter ett jobbigt fjolår, säger Nadal om sin sjunde Grand Slam-titel och den femte på sex år i Paris.

Spanjoren prickade in 76 procent förstaservar, mot svenskens 54, och vann 100 poäng mot Söderlings 81.

– Han hade bättre längd än vanligt på slagen och han är väldigt bra på att växla från defensivt till offensivt spel, tycker Söderling.

Nadal har i år bytt strängar på racketen för att få bättre känsla och kontroll. Samtidigt har det inneburit att han fått mindre spinneffekt på sina slag. Men det märktes inte i finalen, då hans kraftiga toppspinn åter var segervapnet.

Den 24-årige Mallorcastjärnans överlägsenhet på grus beskrivs bäst i siffror:

38–1 i matcher i Paris. 21–0 i set här i år, precis som 2008. 163 segrar på de 167 senaste grusmatcherna. 22–0 i matchfacit i vår. 29 grustitlar i karriären.

Nadal är nu tillbaka som världsetta, för första gången sedan juni i fjol.

Spekulationerna om att Söderling snart kan bli världsetta måste tas med några nypor salt. Han är sexa i världen efter Paris och har många poäng att försvara framöver. Toppspelare som Nadal, Djokovic, Murray och del Potro är alla yngre än den 25-årige svensken, och 28-årige Federer har definitivt mer att ge på gräs och hardcourt.

– Alla på topp-10 eller topp-15 har chansen att bli världsetta, tror Robin själv.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från sport

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 28 6 tweets 22 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan