Tennis

Söderling höll hela vägen i Båstad

Publicerad 2009-07-19 16:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

BÅSTAD. Robin Söderling har tagit sin drömtitel. Och klättrar efter segern i Båstad till nummer elva på världsrankingen. – Det var rätt mycket lättnad efteråt, säger han efter 6–3, 7–6 (7–4) mot argentinaren Juan Monaco.

Robin Söderling hade som bäst nått semifinal i Båstad.

Det var 2004.

Fem år senare kom han till den svenska tennismeteropolen som storfavorit, höll för trycket och spelade hem sin första utomhustitel på ATP-touren.

– Det här är så jäkla fantastiskt. Jag vet inte vad jag ska säga, jublade en rörd 24-åring direkt efter matchen.

Han inledde finalen säkert.

Första set var över på 36 minuter, sedan han snabbt gått upp i en 3–0-ledning. Matchen bjöd dock på långa bolldueller och i andra set blev den 61:a-rankade argentinaren allt svårare att knäcka.

Monaco vände underläge 2–4 till 5–4 och hade två setbollar vid ställningen 5–4 i Söderlings serve, men svensken stod emot, ordnade tiebreak och fick så äntligen sin drömseger – utan att ha förlorat ett enda set i turneringen.

– Det var rätt mycket lättnad efteråt. Jag kände från mitten av andra set att han faktiskt spelade bättre än jag, han missade nästan ingenting, säger Söderling.
– Han är den bästa som jag har mött här i veckan, och jag höjde mig ju faktiskt också.

Direkt efter matchen hävdade Söderling att Båstadsegern till och med slog högre än en grand slam-titel, men efter att segerruset lagt sig något backade han på den punkten.

– Nja, jag tog väl i lite där, säger han med ett leende. Men förutom någon av grand slam-turneringarna är det i Båstad som jag alltid har velat vinna. Det är ju det som jag alltid har drömt om.

Framgångarna tidigare i år, i Paris och Wimbledon, är det som skapat självförtroendet som behövdes för att bli förste svenske Båstadvinnaren på nio år.

– Ja, jag har ju vunnit många matcher, och det är ju det bästa för självförtroendet. För att ta de viktiga poängen måste man ta initiativet, och det har jag verkligen vågat göra här.

Någon dubbel vinnare blev Söderling däremot inte. Tillsammans med Robert Lindstedt förlorade han dubbelfinalen mot Jaroslav Levinsky, Tjeckien/Filip Polasek, Slovakien med 6–1, 3–6, 7–10.

Men den förlusten spelade kanske mindre roll för västgöten, som nu klättrar en placering på världsrankingen.

Nästa mål: Topp-tio.

– Det är en magisk gräns som jag gärna vill passera.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Scanpix

”Tre Kronor måste göra fler skitmål”

Tre Kronor har fått ett perfekt avstamp inför VM på hemmaplan. Men DN:s Sven Gustavsson efterlyser fler snipers i det svenska laget. NHL-lotteriet styr.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Slog Finland – vann hemmaturneringen

Oddset hockey games. Tre Kronor besegrade Finland i finalen av Globenturneringen med 3–1 (0–0, 1–0, 2–1) på söndagen.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Dalglish ångrar sig. Tar tillbaka det han sade till Sky Sports.

Man United säger tack. Klubben accepterar Liverpools ursäkt.

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Iphone 4S är inte det bästa valet av mobil om du vill använda den utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Foto: Scanpix

Sjukvårdsreformen – älskad eller hatad

Kelly Corcoran kan utbilda sig. Republikanska presidentkandidater lovar att riva upp lagen men för många amerikaner gör den stor skillnad.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.