Robin Söderling är fast besluten att övervinna Australian open-spöket. Och starten lovade gott – 6–4, 6–2, 6–2 mot Potito Starace.
– Det var en bra start att vinna i tre raka. Jag hade lite problem i första set, men efter det spelade jag allt bättre. Och i slutet spelade jag ganska bra, tycker jag, säger Söderling.
Matchen mot italienaren Starace var över på 1,5 timme. Världsfyran servade bra, satte elva serveess i matchen.
Den svenske tennisstjärnan har aldrig tidigare gått längre än till andra omgången i Australian open. Han säger på presskonferensen att han hoppas kunna gå längre i år och att nyckeln till det är att fokusera på en match i taget.
– Jag har en svår match framför mig och behöver spela bra. Vinner jag den, fokuserar jag på nästa match.
I andra omgången ställs den svenske världsfyran mot Gilles Muller, Luxemburg, rankad 122:a. Muller bör inte vålla honom några större problem, han slog luxemburgaren i Wimbledon för 1,5 år sedan i första omgången. En mindre varning kan dock utdelas. Muller verkar trivas i Melbourne och hans främsta Grand slam-resultat har kommit i Australian open, för två år sedan gick han till tredje omgången.
Söderling säger att han numera inte är rädd för någon motståndare.
– Men samtidigt är jag rädd för alla. Det gäller att vara fokuserad i alla matcher, det är det viktigaste för mig.
Tidigare i karriären har svensken haft svårt att behålla koncentrationen i Grand slam-turneringar som håller på i två veckor.
– Jag har blivit bättre på att slappna av och vila under mellandagarna. Det måste man om man ska orka efter de långa matcherna i Grand slam-turneringarna.