Garmisch-Partenkirchen.
Nu kan VM börja, såväl Maria Riesch som Angela Merkel har anlänt till ett soligt Bayern.
Och redan är positioneringen i gång bland åkarna: Vonn tvekar om start, Riesch försöker tona ner favorittrycket och Pärson säger att backen är svårare än väntat.
De två byarna Garmisch och Partenkirchen enades med milt tvång av Hitler inför de olympiska vinterspelen 1936. I dag är de en sammanvuxen ort med cirka 25. 000 invånare med järnvägen fortfarande som bydelare rakt genom centrum.
Som en jätte i fonden på gränsen till Österrike reser sig Zugspitze, Tysklands högsta berg på 2 962 meter. Det är där Kandahar arena har sitt mål och just där gjorde åkarna på måndagsmorgonen sina första friåk i den backe de ska försöka besegra i den första veckans farttävlingar.
Först ner av favoriterna är Anja Pärson. Hon ser utvilad och tänd ut. Veckan hemma i Åre har gjort gott och självförtroendet är bra. Men de första två åken i backen har ändå gett henne något att fundera på.
– Det är mycket svårare än väntat. Det är rena svallisen och ojämnt underlag och där backen ligger i skugga blir det riktigt svårt. Det var redan tre tjejer i skyddsnätet första åket så det gäller att se upp, säger Pärson.
Lindsey Vonn bekräftar att backen är stenhård och att hon faktiskt ännu inte bestämt om hon åker den första tävlingsdagen.
– Jag tar ett sent beslut minuterna före start på tisdagsmorgonen. Jag har inte ont efter min hjärnskakning och det blir bättre och bättre för varje dag. Men jag tycker att jag har svårt att fokusera när jag åker och jag vill känna mig helt säker innan jag tar beslutet.
Sist kommer Maria Riesch. Den tyska pressen blev lurad på söndagens presskonferens eftersom åkarna kom sent från tävlingarna i Zwiesel. Nu tvingas de alla nöja sig med några korta citat direkt i backen.
– Jag ska göra mitt bästa. Jo jag känner av favorittrycket. Ja det blir spännande att tävla på hemmaplan, är ungefär det som den stora favoriten upprepar som ett mantra.
I byn gläds ortsbefolkningen åt att festen har börjat, affärer har till och med öppet på söndagar, annonser lovar lederhosen och dirndl (traditionella bayerska dräkter) till extrapris. Extra ölstugor byggs på torgen.
Att Garmisch-Partenkirschen är idrottsttradition råder det ingen tvekan om. Granne med DN:s lägenhet i Partenkirchen ligger Rosi Mittermayers och Christian Neureuthers stora hus med fasadmålningar från deras storhetstid i backarna på 1970- och 80-talen och deras stora sportaffär i bottenvåningen. På en av målningarna poserar Christian ihop med en viss Ingemar Stenmark.
Rosis och Christians son Felix Neureuther är jämte Maria Riesch de stora tyska hemmahoppen i ett VM som ännu inte sett sin första medaljör.
Men i dag är det dags med damernas super G. Speakern på Medal Plaza genrepar med volontärer inför den väntande prisutdelningen:
”Bronsmedaljen går till Schwedens Anja Pärson, silvret går till USA:s Lindsey Vonn, och guldet går till … Angela Merkel!”.