Motorsport

Sullivan kan stämma Indianerna

Publicerad 2011-11-01 16:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Speedwayföraren Ryan Sullivan och hans tidigare klubb Indianerna har hamnat på kollisionskurs – det finns anklagelser om förtal och obetalda fakturor. ”Jag pratar med min advokat om vi ska ta till rättsliga åtgärder", säger Sullivan till TT.

Bakgrunden till Sullivans ilska är en artikel i Nerikes Allehanda i slutet av förra veckan där Indianernas ordförande Dan-Åke Moberg berättade att Sullivan inte kommer att erbjudas nytt kontrakt, dock inte av sportsliga skäl.

"Det är en person som har svårt med humöret. Det är så mycket besvär med honom. Han är för tjurig", sade Moberg till NA.

– Det står jag för. Han är ju tjurig. Man måste väl få ha en uppfattning om folk, säger Moberg till TT.

Samma dag artikeln publicerades gifte sig Sullivan i Polen.

– Just då kunde jag inget göra, det var ju min bröllopsdag! Men jag känner mig väldigt illa behandlad av klubbens president, säger Sullivan till TT.

Sullivan anser att Indianerna inte skött sina antagande mot honom och att de skadat hans anseende och hans affärer.

– Inför finalerna var de skyldiga mig så mycket pengar så jag var tvungen att hota med att inte komma. Och det var inte bara mig de var skyldiga pengar. I nuläget har jag inte fått betalt för finalen, säger han.

Sullivan kraschade i den första finalen, togs till sjukhus i Linköping med punkterad lunga och brutna revben. Enligt honom själv hade han ingen kontakt med klubben efteråt.

– Ingen alls.

På den punkten står ord mot ord.

– Jag ringde upp honom – via en person som talar engelska – från bussen på väg hem från Motala, det har jag sju vittnen till. Men han sade att han inte behövde hjälp och sedan dess har jag inte hört av honom, säger Moberg.

– Vi är heller inte skyldiga honom några pengar. Fakturan från finalen är det 30 dagar på och den har ännu inte förfallit, allt annat är betalat, fortsätter Moberg.

Återstår att se om parterna kan röka fredspipa eller om det blir en fortsättning i rätten.

– Vill han gå till rätten får han göra det, han är välkommen, avslutar Moberg.

Klart är i alla fall att Indianerna kommer att satsa på andra förare än Ryan Sullivan nästa säsong. På tisdagen blev officiellt att Joonas Kylmäkorpi kör för Kumlaklubben även nästa år.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från sport

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 28 6 tweets 22 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan