Det rådde märkliga scener i ösregnet på kajen i Qingdao när den olympiska startbåtstävlingen skulle summeras.
Fredrik Lööf och Anders Ekström hoppade i vattnet som om de hade tagit guld.
Det trodde att de firade ett silver.
Men i själva verket var de trea efter de brittiska guldmedaljörerna Iain Percy/Andrew Simpson och brasilianarna Robert Schiedt/Bruno Prada.
Måldomarnas misstag hade fått dem att jubla för tidigt.
- Man känner sig lurad. Hur kan man göra ett sådant misstag? Det existerar bara inte, sade Lööf.
Det var målgången som förvandlade medaljstriden till kaos. Det finns ingen mållinje i segling inte heller något officiellt målfoto. I stället har fyra domare ombord på båtar med hjälp av tv-bilder i uppgift att bedöma i vilken ordning som båtarna passerar den tänkta mållinjen.
Striden mellan den svenska och franska båten var knivskarp. Fredrik Lööf rapporterades som nia av måldomarna och därmed silvermedaljörer, men när resultatlistan kom några minuter senare var svenskarna förpassade till sistaplatsen och bronset.
Det dröjde tills svenskarna kom in till kaj innan de insåg vad som hänt.
- Vi såg att vi var nia på listan och det var därför vi jublade, sade Lööf.
Den svenska lagledningen lämnade in protest, men efter en dryg timme kom beskedet att den avslagits.
Lööf visade en blandning av förnöjdsamhet och besvikelse. Han var upprörd över domarmisstaget, men när tv-bilderna granskades erkände han att det såg ut som om han var tia i mål och att rättvisa därmed skipats till slut.
Han var besviken över att han missat guldet och sistaplatsen i den avgörande seglingen, men glad att det ändå blev en medalj till slut.
- Visst, det kunde ha varit bättre, men samtidigt känns det inte som att vi kunde gjort mycket annorlunda, sade Lööf.
Det var upplagt för det första svenska guldet i Peking-OS. Lööf och Ekström hade två poängs ledning inför medaljseglingen, där endast tio båtar fick delta. Eftersom det delades ut dubbla poäng behövde svenskarna bara hålla britterna bakom sig i resultatlistan för att vinna guldet, förutsatt att de slutade sämst sjua. I annat fall skulle den brasilianska båten kunna ta hem spelet.
Taktiken fungerade bra inledningsvis och vid första märket var svenskarna femma med britterna just bakom sig. Det var vid andra märket som seglingen avgjordes. Lööf blev tvungen att ge plats för den franska båten och var vid tredje märket plötsligt sist i fältet.
Lööf menade att han hade bra kontroll på läget.
- Vi kunde ha säkrat silvret i det läget, men valde att gå för guldet och det ångrar jag inte, sade Lööf, som fick nöja sig med sitt andra OS-brons. Det första kom i finnjolle i Sydney 2000.
Han har inte gett upp tanken på att en dag stå där med guldmedaljen runt halsen. Direkt efter bronset lovade han fortsatt satsning mot London 2012.
Han hoppas få sällskap av Anders Ekström, som trots den tråkiga avslutningen också var glad över sin första OS-medalj.
- Vi ska utvärdera de här fyra åren. Sedan får vi lägga upp en plan för framtiden, sade Ekström.
Den svenske förbundskaptenen Magnus Grävare var även han upprörd över hur hans seglare blivit behandlade och menade att ett silver hade känts mycket bättre. Han konstaterade att det varit mycket motvind under OS.
- Med maximalt flyt hade vi haft tre medaljer. Rasmus Myrgren och Daniel Birgmark var värda ett bättre öde, sade Grävare.