Sverige lyckades inte vända det svåra utgångsläget borta mot Argentina. Jonas Björkman och Simon Aspelin förlorade dubbeln och Sverige är därmed utslaget redan i första omgången.
Assisterande förbundskaptenen Joakim Nyström var inte alltför nedslagen efter förlusten.
- Vi mötte ett riktigt bra lag som spelade på sitt favoritunderlag, säger han till dn.se.
Argentinarna var på tårna direkt och sopade hem första set enkelt med 6-2.
- Det började riktigt dåligt. Vi servade lite för dåligt och argentinarna returnerade bra, säger Joakim Nyström.
Svenskarna hade servegenombrott och läge till setseger i andra set, som man förlorade i tiebreak (7-4). Efter svensk seger i tredje kom den stora chansen att kämpa fram ett avgörande skiljeset. Men argentinarna - och publiken - vaknade igen. I slutet av fjärde set hittade de storspelet, bröt Björkman till 4-4 och gjorde detsamma med Aspelin till 6-4. Tre snygga passeringar blev avgörande.
- Grabbarna spelade riktigt bra i tredje och hade läget under kontroll i fjärde, säger Nyström som tyckte att domaren hjälpte argentinarna i de avgörande lägena.
- Hela stadion ställer sig upp och jublar när vi missar en förstaserve och det tar fyrtio sekunder innan de kan slå andraserven. Det är klart att våra spelare blir störda av det.
Argentina är i och med segern fortfarande obesegrat i Buenos Aires. I kvartsfinalen väntar tuffaste motstånd - regerande mästarna Kroatien som också vann efter två dagars spel mot Österrike.