Tennis
Tennispappan ger döttrarna trygghet
Publicerat 2007-07-02 23:21
Aleksandra Wozniak är en av många inom damtennisen som tränas av sin pappa.
Laurent Rebours/AP
LONDONAvundsjuka. Galenskap. Men också trygghet. Så är det när tennispapporna och tennismammorna reser jorden runt med sina döttrar i jakt på rikedom och berömmelse.
Dela med andra:
Spelare som tränas av släktingar
Damer (25 pappor, 7 mammor, 4 makar, 1 bror, 1 styvfar):
Vasilisa Bardina
Marion Bartoli
Alona Bondarenko
Kateryna Bondarenko
Severine Bremond
Ekaterina Bychkova
Jennifer Capriati
Chan Yung-Jan
Jelena Dementieva
Martina Hingis
Liezel Huber
Jelena Jankovic
Vania King
Maria Kirilenko
Michaella Krajicek
Viktorya Kutuzova
Varvare Lepochenko
Sania Mirza
Martina Müller
Zuzana Ondraskova
Orkar ni några till? Okej:
Romina Opizandi
Kveta Peschke
Tsvetana Pironkova
Olga Poutchkova
Agnieszka Radwanska
Aravane Rezai
Anastasia Rodionova
Lucie Safarova
Dinara Safina
Patty Schnyder
Julia Schruff
Maria Sjarapova
Ai Sugiyama
Nicole Vaidisova
Elena Vesnina
Serena Williams
Venus Williams
Aleksandra Wozniak
Herrar (2 pappor, 5 bröder, 1 farbror):
Arnaud Clement
Nikolaj Davydenko
Evgeny Korolev
Albert Montanes
Rafael Nadal
David Nalbandian
Mark Philippoussis
Andy Roddick
Källa: Den officiella guiden till herrarnas ATP-tour och damernas WTA-tour.
Tennis
- Senaste nytt
- Imponerande av Nadal
- Söderling vidare till kvartsfinal
- Oväntad förlust för Federer
- Söderling vidare i Indian Wells
- Davydenko borta en månad
- Söderling vidare i Indian Wells
- Lindstedt/Söderling förlorade i USA
- Argentina slog ut Sverige i Davis Cup
- Ryssland slog ut Indien
- Söderling räddade spänningen
Många av spelarna på damtouren tränas av sin pappa eller en annan nära släkting. Herrarna tränas av exproffs.
En av dem som tränas av sin far är Aleksandra Wozniak, en 19-åring från Quebec i Kanada. Pappa Antoni, själv gammal fotbollsspelare, lärde båda sina döttrar spela tennis innan de fyllt fem år. Storasyster Dorota spelade sedan på universitetsnivå, lillasyster Aleksandra slog sig i fjol in på topp 100 och siktar uppåt.
Varför är det så vanligt att kvinnorna tränas av sina pappor?
- Tjejerna är mer känslosamma, killarna är tuffare och vill ha professionella tränare. Vi behöver ofta en annan typ av hjälp, som inte bara har med tennisen att göra. Föräldrarna vill ju alltid ens bästa, säger Aleksandra Wozniak när DN träffar henne i Wimbledon.
Hur funkar det för dig att ha din pappa som tränare? Skulle du hellre vilja tränas av ett proffs?
- Nja, jag skulle nog vilja ha det som Maria Sjarapova. Hennes pappa sköter det mesta, men sedan har hon rådgivare hon kan ta hjälp av när det behövs. Men jag måste börja tjäna mer innan jag har råd med det.
Hur viktig är tränaren i tennis, Roger Federer klarar sig ju bra utan?
- För mig är det viktigt, jag måste ha ordning och reda runt omkring mig. Jag behöver någon som hjälper mig på träningarna, som ger mig de råd jag behöver för att bli en bättre spelare.
Det går många historier om tennispappornas galenskaper.
Den kanske värsta i kategorin är Damir Dokic, pappa till australiskan Jelena som var så lovande för några år sedan. Serbienfödde Damir Dokic har: blivit utkastad från en tävling i Birmingham för att ha kallat arrangörerna "nazister som stöder bombningen av Jugoslavien", blivit utkastad från US Open efter ett slagsmål om priset på lax i spelarrestaurangen, anklagats för att försöka kidnappa sin egen dotter. Och mer därtill.
Till slut blev han avstängd från WTA-touren i ett halvår, arrangörerna hade tröttnat.
Aleksandra Wozniak säger att hon själv inte upplevt den typen av händelser, men att många spelare blir ordentligt pressade av sina pappor.
- Jag vet att många har problem. Jag skulle säga att det är 50/50, det beror på hur mycket papporna bryr sig om även de känslomässiga bitarna, säger hon.
Skulle du kunna tänka dig att bli tränare?
- Noooo! Inte ens om jag fick 10 miljoner! Jag älskar att resa, men det kan bli för mycket. Jag har varit i Europa i två månader nu och är så trött. Att hela tiden tävla, all negativ stämning, all avundsjuka som finns inom damtennisen. Om jag får en dotter hoppas jag verkligen att hon inte väljer tennis. Jag vill inte att hon ska vara i den här miljön. Det är så lätt att bli en kall person, många tjejer är det men inte jag. Åtminstone inte än.
Är det annorlunda på herrtouren?
- Män har ofta ett mycket bättre självförtroende och tror att allt finns där för dem, det är bara att ta för sig. Det är en annan stämning, männen skämtar och så medan vi mer blir avundsjuka på varandras framgångar, säger Wozniak.
Maria Strandlund är kapten för Sveriges Fed Cup-lag, och har lång erfarenhet både som ledare och spelare. Hon menar att tjejer når elitnivå i en lägre ålder än killar och att det därför faller sig naturligt att ha en förälder vid sin sida på resorna. Samtidigt är hon kritisk.
- Visst finns det föräldrar som är bra tränare, men de flesta skulle nog tjäna på att dela upp rollerna efter ett tag. Det är lätt att man blir kvar med sin förälder som tränare om man en gång börjat, det är ju svårt att sparka tränaren om det är ens förälder, säger Maria Strandlund.
Tennisproffs än nomadfolk, och många spelare pratar om behov av trygghet i en kringflackande tillvaro. Där finns ytterligare en förklaring, tror Maria Strandlund. Männen reser ofta med fru och barn, samtidigt som det finns ytterst få proffs som är mammor.
- Men som spelare behöver man både trygghet och spetskompetens, säger Strandlund.
Läs mer: Imponerande av Nadal
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Kosttillskott & kläder
MM Sports - Vi erbjuder marknadens bästa priser genom vår prisgaranti.
-
Passal AB Göteborg
Personlig assistans med omtanke och nytänkande för vuxna och barn
-
Friskvård - besök Time Out Studio
Time Out Studio använder sig av rymdforskningens kunnande och erbjuder idrott, friskvård och rehabilitering.















