Skidskytte

Träning på hemmaplan ska ge skidskyttarna VM-form

Publicerad 2012-02-16 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De sista världscuptävlingarna före skidskytte-VM i Ruhpolding gav inga lysande svenska resultat. Under två veckors träning på hemmaplan ska VM-formen vässas innan det bär av till Ruhpolding.

Förbundskapten Staffan Eklund fick magsjuk lämna VM-genrepshelgen i Kontiolahti i all hast och kunde från hemmaplan konstatera att de svenska skidskyttarna har en bit kvar till VM-formen.

– Kontiolahti var ett tydligt exempel på att vi har ett väldigt tufft tävlingsprogram. Då kan resultaten se ut som de gör, säger Eklund till TT i samband med att VM-truppen presenterades på onsdagen.

– Jag känner mig ganska trygg egentligen. Under åren har vi varit med om allt möjligt. Vi vet alla hur det såg ut före OS i Vancouver då vi sopade hem allting i princip. I OS så hände nästan ingenting. Man får hoppas att det är tvärtom nu.

Helena Ekholm tror sig samtidigt ha hittat förklaringen till de svaga resultaten på senare tid. På onsdagen fick Ekholm svar på ett blodprov som visade att hon har en infektion i kroppen.

”Skönt att få bekräftat varför det gick så dåligt i helgen och även otroligt lugnande att infektionen verkar vara på väg ut ur kroppen. Nu kan jag fortsätta drömma om VM-medaljer”, skriver hon på sin blogg.

Individuell träning på hemmaplan är metoden att hitta VM-formen för svenskarna.

VM-truppen ska bestå av tio åkare, fem herrar och fem damer. Christoffer Eriksson, Tullus, finns med som sjätte herre som stand-in för Carl Johan Bergman, vars medverkan i VM står skriven i stjärnorna. Norska hustrun Liv-Kjersti Eikeland väntas föda parets första barn i början av mars. Bergman är beredd att resa till Ruhpolding direkt efter födseln.

Samma dag som beräknad nedkomst, 3 mars, avgörs sprinten i VM – den distans som Bergman vunnit två gånger i världscupen i vinter. Och två dagar innan inleds VM med mixedstafetten.

– Jag skulle hemskt gärna se att vi har Carl Johan med på framför allt herrstafetten näst sista tävlingsdagen, säger Eklund. Där tror jag att vi har en riktigt bra chans om han är med.

– Jag tycker att vi har medaljchans i varje lopp. Det är realistiskt att tro att vi ska kunna ta två medaljer.

På damsidan slåss tre åkare om den sista platsen. Framtidshoppet Ingela Andersson, K4, ligger bra till om hon gör bra i från sig i junior-VM i Kontiolahti som börjar 20 februari.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke vann det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan