Längdskidåkning

”Vasaloppet sporrar mig att hålla mig frisk”

Publicerad 2010-03-07 06:41

Foto: Lars Grimlund

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

MORA. . Samtidigt som nybörjarna glider i mål i Blåbärsloppet samlas veteranerna för gemen­sam fotografering. Gunnar Sold, 83 år, har kört 55 Vasalopp, ett mindre än rekordmannen Bengt Eriksson. ” Men jag har faktiskt åkt 57 lopp”, avslöjar Gunnar Sold.

De ser knappast ut som de elitåkare många av dem en gång varit. Ändå väcker gruppen av Vasaloppsveteraner uppmärksamhet när de tågar fram i vimlet för att inleda veterantinget i Andreasgården.

Högst status har Bengt Eriksson från Sälen som toppar listan med sina 56 Vasalopp, kravet för att vara med i klubben är att man åkt minst 30 Vasalopp eller Öppet spår.

Gunnar Sold från Rättvik ligger tvåa på 55 lopp men viskar i förtroende att han faktiskt åkt ytterligare två Vasalopp.

– Det var på 1950-talet. En gång hade jag varit i Amerika och inte blivit anmäld till loppet, samma sak inträffade när jag låg i lumpen i Solleftå.

Båda gångerna tog sig Gunnar Sold, som debuterade på Mora-Nisses tid 1951, till starten och lånade en annan åkares nummerlapp.

– Jag bara hängde på mig lappen och åkte, berättar Sold.

I måndags åkte han Öppet spår och är därmed, i alla fall för några dagar, ikapp Bengt Eriksson som kommer att starta i söndagens Vasa­lopp. Gunnar Sold har besvär med höften men siktar trots det på att nå det magiska talet 60:

– Jag står på tur i Mora för att renovera höften. Vasaloppet sporrar mig att hålla mig frisk.

Men han är inte avundsjuk på att Bengt Eriksson får betydligt större uppmärksamhet tack vare att han toppar den officiella statistiken.

– Inte ett dugg, säger Sold in­nan han går in på tinget.

Marco och Vittorina Corso förbereder sig för sitt första Vasalopp. 36-årige Marco skakar på huvudet när han får höra om åkare som plågat sig igenom mer än 50 gånger.

– Jag hoppas klara av det en enda gång, det är väldigt långt, säger Marco som åkt fem mil varje helg hemma i trakterna av Vincenza i norra Italien.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från sport

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Foto: AP

Armstrong gör comeback –igen

Kom tvåa i thriatlon-tävling i Panama. Nu satsar den sjufaldige Tour de France-vinnaren på VM i thriatlon i oktober.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid på grund av med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonalds sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: Scanpix

”Bjud in Löfven till kärnkraftssamtal”

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen motpart? Läs DN:s huvudledare 14/2.

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.