Bandy

Viasats storsatsning lockar få

Publicerad 2012-02-04 09:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bara 28 000 svenskar följde Sverige–Ryssland i TV10:s direktsändning. Varför inte fler? ”Jättekonstigt, de gör ju en riktigt bra satsning med proffsig studio och bra experter”, säger bandylandslagets Daniel Mossberg.

Viasat har storsatsat på VM med studiouppsnack, spelarintervjuer och visat samtliga 19 matcher i direktsändning.

Och efter en hygglig start med 37.000 tittare och sedan 43.000 mot Kazakstan i onsdags, blev det bara 28.000 i stormötet med Ryssland, enligt MMS, Mediamätning i Skandinavien.

Bandyfolket hade hoppats på betydligt större siffror, men Per Nunstedt, tf programchef på TV10, vill vänta med slutsatserna.

– Bandy-VM har lyft TV10 vilket vi är väldigt glada över. Sen väntar vi med att analysera och kommentera det totala tittandet tills VM är över. De bästa och största matcherna har trots allt inte räknats in ännu, säger Nunstedt.

Daniel Mossberg, som anslöt till truppen först i onsdags, såg de första matcherna på tv hemifrån Sverige.

– Jag såg allting, tycker att de har gjort det jättebra. Folk som kanske inte kan så mycket bandy får det bra förklarat för sig vad som händer, och jag är glatt överraskad hur proffsigt allt är. Dessutom tycker jag Kenth Hultqvist och Jesper Ericson är bra som experter, säger han.

Under torsdagens övriga matcher, USA–Norge och Kazakstan–Finland satt bara 7.000 respektive 11.000 tittare i tv-sofforna.

Per Nunstedt igen:

– Det har varit viktigt för oss att presentera hela VM för tittaren, så att det inte bara blir nedslag när Sverige spelar. På sociala medier och via mejl har vi fått fint beröm från tittarna. Det är uppenbart att de inte är vana att få en sådan här bred bevakning av ett bandymästerskap. Vi hoppas att det bygger intresset ännu mer till den här finalhelgen.

Går Sverige till VM-final visas den i TV3 på söndag.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Foto: Clive Mason / All Over Press / Getty Images

Webber vann i Monaco

Formel 1. Red Bulls Mark Webber ledde från start till mål i ett lopp som präglades av regn på slutet. Fernando Alonso, Ferrari, leder VM.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke vann det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan