Ettan kom. Tvåan kom. Men båda fick stryk. Av Nicklas Wiberg.
Amerikanen Trey Hardee vann VM-guld i tiokamp i Berlin förra året, med kubanen Leonel Suarez som silvermedaljör.
Men i tisdagens trekamp i Scandinavium fick de båda stryk av svenske VM-sjuan Nicklas Wiberg.
– Alltid bra att slå världsmästaren, sade Wiberg efteråt.
Ölänningen gjorde en stabil trekamp med 8,20 på 60 meter häck, inneperset 14,87 i kula och fina 7,45 i längd.
– Häcken var okej, kulan riktigt bra och längdhoppet var väldigt stabilt, summerade svensk friidrotts senaste affischnamn.
Wiberg fick ihop 2.636 poäng och vann med elva poäng till godo på kubanen Yoandri Garcia. Hardee var trea på 2.623 poäng och Suarez fyra på 2.531.
Fina skalper för svensken som ännu inte vet om han får tävla vid inne-VM i Doha i mars. Svensken måste förlita sig på att han blir inbjuden till tävlingen då han inte kommer att göra någon sjukamp inför VM.
– Det är viktigare för mig att träna ordentligt. Men om jag blir inbjuden kommer jag nog att åka till Doha, förklarade Wiberg.
Wibergs 8.406 poäng från VM i Berlin förra året är svenskt rekord i tiokamp. Men starten på inomhussäsongen, som också innehåller ett personbästa i stav från helgen (4,52), gör att Wiberg mer och mer framstår som ett medaljhopp vid sommarens EM.
– Jag vill slå mitt personliga rekord i sommar och tror jag kan vara minst topp-sex på EM. Men det är vid OS 2012 som jag ska vara som bäst. Då ska jag vara med och slåss om medaljerna.