En 32-årig man uttalade hot mot en eller flera av de åtalade pojkarna när rättegången inleddes i Stockholms tingsrätt på fredagen. Han greps omedelbart av polis och är nu anhållen misstänkt för olaga hot.
Det var strax före lunch, när åklagaren och advokaterna gjort sina sakframställningar som rättens ordförande meddelade att fortsättningen av rättegången skulle hållas bakom stängda dörrar.
Bara de närmast anhöriga skulle få sitta kvar med hänsyn till de inblandades låga ålder.
Den 32-årige mannen satt kvar i salen när advokaten till en av de åtalade ifrågasatte hans närvaro eftersom han inte är nära släkt.
Jag tyckte inte han skulle vara där.
Särskilt inte med tanke på den hotbild som finns mot min klient, säger advokat Åke Broné.
Mannen stod på sig, men rättens ordförande beslutade att han inte fick vara kvar.
Då reser han sig upp och gör så här mot min klient, säger Åke Broné och formar handen till en pistol. Han riktar den mot min klients huvud.
När han kommer ut ur salen ska han, enligt flera vittnen, ha uttalat dödshot mot någon av de åtalade pojkarna.
Det är litet oklart mot vem han riktar det här andra hotet, säger stationsbefälet vid Norrmalmspolisen Ola Törndahl.
Mannen greps omedelbart och anhölls senare på fredagseftermiddagen efter att han förhörts av polis.
Det är bara att konstatera att hotbilden mot min klients familj har ökat ytterligare efter det här, säger Åke Broné, som menar att det rör sig om grovt olaga hot eftersom det uttalats i en rättssal.