39-åring dömd för Södertäljemord

Publicerat 2008-09-03 18:47

Rättspsykiatrisk vård för mord. Så lyder domen för 39-åringen som erkänt mordet på 16-åriga Nourba i Södertälje i somras.

På kvällen den fjärde juli hade Nourba varit på tjejmiddag hos en kompis. Hon skulle hämtas av släktingar vid 23-tiden men när de kom fram var Nourba redan död. Hon höggs ned med tio knivhugg och lämnades mitt i gatan, bara 60 meter från huset där hon varit på middag.

39-åringen greps senare samma kväll i sin lägenhet och erkände omgående att det var han som dödat Nourba. Efter att den rättspsykiatriska undersökningen visat att mannen led av paranoid schizofreni vid mordtillfället döms han alltså till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Enligt TT menar Södertälje tingsrätt att mannen skulle ha dömts till livstids fängelse om han inte befunnits sjuk då mordet begicks.

39-åringen har under ett tiotal år haft kontakt med psykvården och han har tidigare dömts till rättspsykatrisk vård för misshandel. 39-åringen kom till Sverige för 15 år sedan och har svåra krigsupplevelser bakom sig.

Han har uppgett att han i samband med mordet på Nuorba led av tvångstankar som fick honom att tro att han var släkt med Adolf Hitler och förföljd.

Enligt tingsrätten var mordet "ett mycket brutalt och även överraskande angrepp med kniv mot en försvarslös flicka". Rätten anser också att mannens psykiska störning innebär risk för återfall i allvarlig brottslighet.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från STHLM

Årstafältet tar form Illustration: Arci5

Årstafältet tar form

Ny stadsdel med plats för 4.000 bostäder och 2.600 arbetsplatser i södra Stockholm. Se illustrationer och tyck till. 226

"Väldigt få vill prata med oss i området” Foto: Anette Nantell

"Väldigt få vill prata med oss i området”

Skottlossning på Ungdomens hus i Fittja. Tysta vittnen försvårar arbetet för polisen som ännu inte lyckats göra något gripande efter skottdramat.

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 8

Kaos i kollektivtrafiken

SL lovar förbättra resegarantin

Slopar undantag. "Utgångspunkten är att resegarantin alltid gäller". 32

Anders Algotsson har åkt taxi för 3.600 kronor i år. Foto: Erich Stering Anders Algotsson har åkt taxi för 3.600 kronor i år.

Anders tar taxi i kaoset - SL betalar

Har åkt taxi för tusentals kronor. "Det är min skyldighet att använda mig av resegarantin. Det måste kosta när SL inte sköter sig".

Sju miljoner i utbetalningar. Så mycket kostar resegarantin för SL. 26

Har du använt dig av SL:s resegaranti?

Se resultat

STHLM

Barnens Ö laddar för kollo

Spöknätter, kollosnagg och hemlängtan. STHLM:s bloggare Lars Epstein minns somrarna på kollot.

Se hur Slussen kan bli.

Se hur Slussen kan bli. Följ med på guidad tur med arkitekten bakom det nya förslaget.

Kriminalisera fastighetsägare som inte varnar för isen!”

Följ Epsteins STHLM

Stockholmstestet v. 5.

Stockholmstestet v. 5. Rätt om Pride och mycket annat ger poäng i veckans quiz!

Norrbro återinvigd.

Norrbro återinvigd. Varför inte riva Strömbron och bygga en tunnel istället?

Många trotsar dubbdäcksförbud.

Många trotsar dubbdäcksförbud. Se webb-tv från när vi kollar hur förbudet på Hornsgatan efterlevs.

Nyheter från Förstasidan

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 5

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

Trist 2010. DN:s börskrönikör Patrica Helius noterar att Nordea räknar med fortsatt höga kreditförluster.

Misstänkt mord i Stockholmsförort

En man hittad död i Sollentuna under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 5

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 8

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 132

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 8

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är överenskommet med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 72

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12