Trafiken i Stockholm

733 bussar kanske aldrig kördes

Uppdaterad 2010-03-24 18:20. Publicerad 2010-03-24 16:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Busslink kan ha lurat SL på ett par miljoner kronor. 733 extrabussar som företaget har tagit betalt för kanske aldrig lämnade garaget. Det visar en utredning som SL presenterade på onsdagen. Samtidigt säger Busslink att man missat att fakturera SL för 230 turer.

Det var i mitten av november förra året som DN.se kunde avslöja att företaget Busslink tog betalt för bussar som kört mellan Norrtälje och Stockholm trots att bussarna aldrig körts. Hur många bussar Busslink fakturerat SL för trots att dessa aldrig har trafikerat linjen är ännu oklart men Busslink har erkänt att man gjort detta i 88 fall.

I den utredning som gjorts av en fristående revisionsfirma på uppdrag av SL slås nu fast att minst 733 extrabussar saknar spårbar dokumentation. Det går helt enkelt inte att se om de har körts eller inte eftersom dokumenten inte sparats av Busslink.

- Vi kommer nu att sätta oss ned tillsammans med Busslink för att undersöka var och en av dessa turer så att vi kan få klarlagt vilka som verkligen har körts, säger Björn Holmberg, kommunikationschef på SL till DN.se.

Varje extrabuss kostar SL omkring 3.200 kronor vilket innebär att SL, om samtliga 733 extraturer aldrig har körts, betalat ut närmare 2,4 miljoner kronor för mycket till Busslink. Förutom de 733 extrabussar som revisorerna inte har hittat någon grunddokumentation om hos Busslink har man också hittat flera hundra turer som klassificerats felaktigt.

- Vi kommer att kräva tillbaka varenda krona för de extrabussar som aldrig har körts, säger Björn Holmberg.

Martin Hägglund, som är Busslinks affärsområdesdirektör för Stockholm, säger till DN.se att SL aldrig har krävt att Busslink skulle spara något underlag för varje enskild tur.

- Vår analys visar att vi felaktigt har fakturerat SL för omkring 110 turer, dessutom har någon person, vem vet vi inte, lagt in 88 turer i vårt system. Vi har överlämnat den informationen till polisen, säger Martin Hägglund.

De återstående 533 turerna saknar alltså spårbar dokumentation men enligt Hägglund tyder inget på att dessa inte har körts. Busslink uppger också att man missat att fakturera SL för 230 turer.

- Nu måste både vi och SL förbättra våra interna rutiner så att dokumentationen blir bättre i framtiden, säger han. Det är oacceptabelt att det inte har fungerat.

De extrabussar som nu ifrågasätts har alla gått på Norrtäljelinjen vilken SL beskriver som den linje som kräver flest extrabussar. SL har gjort en stickprovskontroll också på en annan linje, som också den trafikeras av Busslink, men enligt Björn Holmberg hittade man där inget som tydde på några felaktigheter.

Busslink står för 70 procent av SL:s busstrafik och avtalet med bolaget på den aktuella sträckan sades upp i december förra året efter DN.se:s avslöjande. I rapporten konstaterar SL att de egna rutinerna för kontroll också har brustit.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 96 20 tweets 76 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 148 13 tweets 135 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 462 38 tweets 424 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 12 3 tweets 9 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan