NORRTÄLJE.
När hans sambo inte svarade på tilltal slog 81-åringen henne i huvudet med en skarpvässad yxa upprepade gånger. På fredagen dömdes han till sju års fängelse för mord.
Mannens höga ålder i kombination med att han angav sig själv gör att Norrtälje tingsrätt dömer till ett lindrigare straff än vad som är föreskrivet för brottet. Det tidsbestämda straffet för mord var före den 1 juli tio år, men har höjts till högst 18 år.
Den 67-åriga kvinnan och 81-åringen träffades i början på 1980-talet. Trots att deras förhållande försämrades efter bara några år fortsatte de att bo tillsammans. När de klev upp på morgonen den 11 maj i år hade de inte pratat med varandra sedan november förra året, en period som mannen upplevde som jobbig.
Enligt vad han själv berättat frågade han sin sambo om de inte kunde prata ordentligt med varandra, men fick inget svar. Då gick han och hämtade en yxa i garaget, ställde sig bakom sambon och slog henne i huvudet.
Det rättsmedicinska utlåtandet visar att kvinnan träffats av minst fyra slag med den skarpvässade yxan.
Tingsrätten skriver i sin dom att han otvivelaktigt har haft tid att besinna sig, och att han har utsatt kvinnan för ett mycket grovt och omfattande våld i en situation då hon var helt skyddslös.
Mannen ska betala skadestånd till sin sambos syster och dödsboet med nära 100 000 kronor.