Barnläkarmålet

"Aktiv handling från läkaren"

Publicerad 2009-03-06 14:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Åklagaren Elisabeth Brandt säger sig vara nöjd med att läkaren "bara" häktades för dråp. Hon berättar för första gången om bakgrunden till misstankarna mot läkaren.

- Det som jag framför allt vilar på är obduktionsprotokoll från rättsläkare, och jag har även ett utlåtande från Rättsmedicinalverket (RMV), säger Brandt.

Det handlar om en uppsåtlig aktiv handling från läkarens sida, alltså i klartext en injicering, enligt åklagaren. Hur mycket för hög dosen var vill hon inte gå in på, utan konstaterar bara att den var dödlig.

- Jag vill inte spekulera i motivet, men ett tänkbart motiv skulle kunna vara att det är fråga om barmhärtighet, säger Elisabeth Brandt och konstaterar att det är den slutsats hon själv drar.

När det gäller kritiken mot det uppseendeväckande gripandet på kvinnans arbetsplats uppger åklagaren att meningen var att kvinnan skulle ha hämtats i sin bostad, men hon hade redan hunnit gå till jobbet.

- Vår avsikt var att det skulle gå smidigt och lugnt tillväga, men det blev inte så, säger Brandt.
 

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Foto: Jessica Ritzén

Vem är det som spanar?

Se men inte synas. Först dök ett upp under Klarabergsviadukten. Sedan dess har periskopen blivit flera och gäckar hela gatukonstscenen.

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.