En äldre kvinna överfölls och bands av minst två rånare i sitt hem i Haninge vid 18.30-tiden på fredagskvällen.
Den 72-åriga kvinnan överfölls när hon skulle gå in i sin lägenhet på Lejonets gata. Två män trängde sig då in och överföll henne bakifrån och slog henne så att en tand skadades. Hon bakbands sedan med en tejp sittande på en stol medan rånarna letade igenom lägenheten. Det är ännu oklart vad de fick med sig därifrån.
Efter att ha suttit fast i mer än en halvtimma lyckades kvinnan ta sig loss och ta sig in till en granne där hon kunde slå larm. En ambulans beställdes till platsen eftersom rånarna slagit henne men kvinnan behövde inte uppsöka sjukhus för vård.
Tekniker sökte under kvällen igenom lägenheten och polisen har knackat dörr i området.
Polisen är mån om att komma i kontakt med personer som kan ha sett männen i området före eller efter brottet. Brottet betecknas som grovt.