Äldreboenden är underbemannade

Publicerad 2008-02-23 08:26

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På vissa äldreboenden är bemanningen så låg att tekniska hjälpmedel som larmmattor får ersätta personalen. Det hävdar Stockholms stads äldreinspektörer.

Förra året tog Stockholms äldreombudsman Lotta Burénius emot nära 1.500 samtal och brev. 40 procent handlade om brister i vård och omsorg. Många problem beror på att bemanningen är för låg inom äldreomsorgen. Så här beskrivs vardagen för en 97-årig psykiskt klar kvinna i äldreombudsmannens årsrapport för 2007:

"Hon klagar inte mycket. Vad hon skulle önska är att hon skulle få hjälp upp på toaletten, så hon slapp bajsa i sängen. Hon tycker att det känns så förnedrande så hon 'försöker hålla igen'. Hon säger att hon förstår att 'flickorna inte har tid med sånt, att det går fortare att vända mig och torka, och dom har så mycket att göra'."

- De som arbetar inom äldreomsorgen vill ju inte de gamla något ont. Kvalitetsbristerna beror ofta på dålig arbetsledning, men det är också en fråga om för låg bemanning, säger Lotta Burénius.

Äldreinspektörerna skriver
i sin årsrapport att boenden med låg bemanning "har en tendens att hitta rationella 'ersättningar' för personal som exempelvis inkontinenshjälpmedel, olika former av tekniska hjälpmedel som larmmattor för att ersätta kvälls- och nattpersonal eller att personalen låser lägenhetsdörrar till den äldre /.../".

- Vissa boenden har väldigt låg bemanning på kvällar, nätter och helger. I vissa fall ska en personal ta hand om 28 äldre, säger Inger Lisslö, äldreomsorgsinspektör.

Det händer att en anställd har ensamt ansvar för flera våningsplan på ett boende.

- Det innebär att det tidvis är obemannat på våningarna. Men då säger personalen "ja, men vi har ju larmmattor", berättar Inger Lisslö.

Dementa personer är ofta oroliga och kan ge sig i väg på irrtåg på nätterna. Larmmattan på golvet ger en signal om att den äldre är på väg ut.

- Larmmattor är jättebra som komplement, men får aldrig ersätta personal, säger Inger Lisslö.

Både äldreombudsmannen
och Stockholms stads äldreomsorgsinspektörer anser att Stockholms stad bör bestämma en lägsta godtagbar bemanning inom äldreomsorgen.

För Ann-Marie Furumark, ordförande i Kommunstyrelsens pensionärsråd, står mer personal inom äldrevården högst på önskelistan, men hon tror att det kan vara riskabelt att bestämma en lägstanivå när det gäller bemanning.

- Det kan lätt förvandlas till ett tak, säger Ann-Marie Furumark.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Fildelare dömd till böter

Nacka tingsrätt. En 25-åring från Värmdö dömdes att betala 6.000 i böter för att ha laddat ned 60 filmer.

Foto: AFP Arkivbild.

Varg försvunnen från Norrtälje-flock

Tre vargar spårade norr om Stockholm. Länsstyrelsen förväntades hitta fyra. ”Kommer spekuleras om allt från illegal jakt till drunkning.”

Foto: Erik Englund

Här kan det bli radhus

Planer för förtätning. Stockholms mest centrala radhus kan bli verklighet vid Götgatsbacken.

Foto: Scanpix

”Ingen väntar på att få vård frivilligt”

Stockholms vårdköer. Socialdemokraternas oppositionslandstingsråd Dag Larsson anser att Filippa Reinfeldt (M) gör det enkelt för sig.

Filippa Reinfeldt (M). ”Vi har inte nått hela vägen fram.”

Friskast. Ändå går stockholmare mest till doktorn.

Foto: Anna Gerdén Ordet ordnörd finns inte med i SAOL.

Nördens tips: Så blir du Wordfeudmästare

Johan Berner, ordförande i Svenska Scrabbleförbundet, ger sina bästa Wordfeudtips på Tekniska Museets Nördcafé. Lägger ordet på bordet.

Mer från förstasidan

Telia fortsätter att riva det fasta nätet

”Teknikstrulet löst.” I höstas stoppade Telia Sonera nedmonteringen av fasta telenätet efter massiv kritik. Nu har arbetet dragit igång igen.

Byborna kan ringa igen. Men det hörs inte så bra.

Foto: Arctic and Antarctic Research Institute Press Service / AP

Borrade 4 kilometer till underjordisk sjö

Ryska forskare har efter lång tids borrning nått den underjordiska Vostoksjön, belägen under Antarktis is. I grevens tid, snart blir det kallt. Läs mer.

Fildelare dömd till böter

Nacka tingsrätt. En 25-åring från Värmdö dömdes att betala 6.000 i böter för att ha laddat ned 60 filmer.

Foto: Magnus Hallgren

”Älskar mitt jobb – men rädd om livet”

Kriminalvårdare på Hall: Man är ensam med intagna många gånger. De enda tillfällena då man aldrig är själv är vid visitationer och urinprov.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.