Alliansen vill kunna förbjuda dubbdäck

Publicerad 2009-03-12 22:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Om regeringen verkligen vill att Sverige ska följa EU-krav på luftkvalitet och inte själva gör något måste kommunerna få makt att agera mot dubbdäcken.

Det anser den borgerliga alliansen i Stockholms stadshus. Miljöborgarrådet Ulla Hamilton (M) kan tänka sig en miljözon i innerstaden med förbud mot dubbdäck.

Sverige klarar inte de luftkvalitetsnormer som EU infört. I Sverige och Stockholm är problemet normen för partiklar som på Hornsgatan och Essingeleden överskrids dubbelt så ofta som tillåtet. Bekymret med partiklarna har diskuterats länge och 2002 föreslog länsstyrelsen en rad åtgärder. Den viktigaste var att försöka få bukt med de partiklar som virvlar upp från vägbanan genom en radikal minskning av användandet av dubbdäck.

Stockholms stad har gjort en del för att få ned partikelhalten – som trängselskatt, informationsmaterial om däck och olika försök med renhållning och dammbindning. Men varken den förra eller den nuvarande regeringen har gjort något för att ändra regelverket för dubbdäck.

När EU nu begär svar på åtgärder från Sverige och regeringen vill ha svar från kommunerna betonar Stockholm att regeringen har ett mycket stort ansvar. Stockholm kan inte införa restriktioner mot dubbdäck utan hjälp från staten.

– Vägverket går med på att korta dubbdäckssäsongen, men bara med två veckor. Det ger ingen effekt. Regeringen måste göra något eller ge kommunerna verktyg så att vi kan göra något, säger miljöborgarrådet Ulla Hamilton.

Hon vill att regeringen ändrar i trafikförordningen så att kommunerna kan införa en miljözon för personbilar. I Stockholm finns sedan 90-talet en miljözon som omfattar innerstaden och reglerar den tunga trafiken så att de smutsigaste fordonen stängs ute.

– Om regelverket ändras kan vi använda miljözonen för att korta säsongen då dubbdäck är tillåtna eller förbjuda dubbdäck, förklarar hon.

Ulla Hamilton säger att hon inte i första hand vill förbjuda dubbdäck helt, men hon är inte främmande för en sådan utveckling eftersom stadens bilister inte vill avstå dubbarna på frivillig väg.

Men om faster från Piteå kommer på besök och har dubbdäck? Hon kan ju inte gärna byta däck vid Norrtull.
– Nej, men då får hon ställa sig på en infartsparkering, säger Ulla Hamilton.

Naturskyddsföreningen har länge drivit en kampanj för renare luft som fokuserats på Hornsgatan. Mårten Wallberg, ordförande i Naturskyddsföreningen i Stockholms län, anser att politikerna länge varit väldigt passiva i den här miljöfrågan.

– En miljözon och dubbdäcksbegränsningar i sig är bra. Men det går att göra mycket annat också. Som att införa ytterligare trängselzoner i innerstaden och att ta ut högre parkeringsavgifter för den som har dubbdäck, säger Mårten Wallberg.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 96 20 tweets 76 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 148 13 tweets 135 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 462 38 tweets 424 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur.

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 12 3 tweets 9 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan