Pridefestivalen 2009

Årets hetero-tema ska bredda pridefestivalen

Publicerat 2009-07-17 00:01

pride art

Foto: Lina Alriksson - Som bög i Stockholm är jag kanske inte så negativt påverkad, säger Claes Nyberg, ny ordförande för Stockholm Pride.

Stockholm Pride är det största årliga evenemanget i stan. Festivalen växer ständigt – geografiskt, i besökarantal och med programutbud. Årets tema ”Hetero” inkluderar fler än någonsin.

DN Teman i artikeln

GUIDE

38-årig konsult leder Pride

Namn: Claes Nyberg

Ålder: 38 år

Yrke: utvecklingskonsult

Bakgrund: Studentpolitiker, ordförande i Sveriges förenade studentkårer, SFS 1998–1999, styrelsearbete i RFSL 2001–2008, ledamot av Stockholm Prides styrelse sedan 2008 och vald till ordförande 2009.

GUIDE

Festivalen smygstartar den 24 juli

Festivalen smygstartar fredagen den 24 juli, invigs den 27 juli och avslutas söndagen den 2 augusti, dagen efter paraden.

Platser: Pride Park håller till i Tantolunden, Pride House i Kulturhuset/Stadsteatern, Södra teatern håller filmfestival, informationscenter i Gallerian, Pride Garden i Kungsträdgården, med flera

Programpunkter: Över 800

Volontärer på Pride: cirka 100 långtidsvolontärer, ytterligare 550 frivilliga under festivalen
Antal paraddeltagare i förra årets Europride: 50 000 personer

Besökande turister under Europride 2008 bidrog med 100 miljoner kronor i ökad omsättning för hotell, restauranger och butiker, enligt Stockholm Visitors Board.

 Heteronormen påverkar alla, även den som inte är hbt-person, säger Claes Nyberg, ny ordförande för Stockholm Pride.

Årets festival är den tolfte i ordningen och tiderna har förändrats sedan Stockholm Pride startade. Tidigare har festivalernas tema kretsat kring lagändringar som hbt-rörelsen (hbt står för homosexuella, bisexuella och transpersoner) har drivit genom åren. Som en könsneutral äktenskapsbalk, adoptionsfrågan, antidiskrimineringslagar och en utvidgad hets mot folkgrupp-lagstiftning.

– Vi har uppnått många förändringar. I dag är attitydfrågorna allt viktigare. Det gäller ju att lagändringar genomförs rent praktiskt i samhället. Vårt tema är direkt kopplat till vardagen. Frågan om hur heteronormen påverkar dig är riktad till alla. Vi vill visa på vardagssituationer där det skaver om man inte är enligt normen, säger Claes Nyberg.

Än så länge syns det knappt att Stockholm förbereder sig på att ta emot tiotusentals besökare under Prideveckan (27 juli–2 augusti med smygstart den 24 juli). Det enda stället som skyltar stort med sin medverkan är Kulturhuset och Stadsteatern, där Pride House är beläget.

Inför festivalen syns Stockholm Pride i medierna och på nätet, där kampanjer sätter fokus på heteronormen i vardagen. Här sprids filmer genom Facebook, som ögonblickskort skildrar fotbollstjejer som medelålders män skrockar åt, flickan som inte får köpa en actiondocka för sin mamma och killen som blir utskrattad när han väljer det platta brännbollsträet. Pride använder också Twitter för sitt uppmärksammade ”Hur hetero?”-test, som finns på svenska och engelska och som i går hade haft 100 000 besökare.

Claes Nyberg är, enligt testet, 1 procent hetero. Det kan bero på att det enda han har twittrat om på senare tid är Pridefestivalen.

Hur påverkar heteronormen dig?

– Som bög i Stockholms innerstad är jag kanske inte så negativt påverkad. Heteronormen handlar ju mycket om föreställningar kring hur en man är och hur en kvinna är. Jag kan till och med dra fördel av att vara medelålders, vit man med en okej utbildning.

– Men jag kan ändå känna att jag begränsar mig själv, eller gjorde det när jag var yngre. Då spelade jag basket fram till 20-årsåldern och tvingades ibland hänga med i jargong som jag innerst inne inte gillade. Eller så lät jag bli att utveckla mitt sång- och dansintresse för att det betraktas som fjolligt.

Heteronormen är en het potatis även inom hbt-rörelsen, för även här kan det innebära problem att som man vara väldigt feminin, till exempel. En transsexuell person som genomgått en könsoperation kan ha svårt att bli accepterad på en gayklubb.

– Det finns fortfarande en hierarki inom hbt-rörelsen. Den är tämligen vit och den är fortfarande mansdominerad på många håll. Och det vi verkligen måste ta tag i är vår egen transfobi, säger Claes Nyberg.

Organisationen bakom Stockholm Pride tycker att den har gjort sin läxa ganska bra. Här finns en dialog mellan olika grupper inom hbt-rörelsen. På festivalen samsas politiska seminarier och queerfeministiska diskussioner med konstnärliga vernissager, filmvisningar om transpersoner, utställare från företag, myndigheter, organisationer och partier, festande, publikfriande schlagerkvällar och den stora paraden genom staden, som förra året beskådades av en halv miljon människor.

– Vi försöker att vara inkluderande. Om vi får kritik internt från hbt-communityn, så har vi en dialog för att ta reda på hur de vill synas. På så vis breddas Pride ytterligare och det är viktigt. 

Läs mer: Pride nöjda med mer politik

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från STHLM

Årstafältet tar form Illustration: Arci5

Årstafältet tar form

Ny stadsdel med plats för 4.000 bostäder och 2.600 arbetsplatser i södra Stockholm. Se illustrationer och tyck till. 211

"Väldigt få vill prata med oss i området” Foto: Anette Nantell

"Väldigt få vill prata med oss i området”

Skottlossning på Ungdomens hus i Fittja. Tysta vittnen försvårar arbetet för polisen som ännu inte lyckats göra något gripande efter skottdramat.

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 6

Kaos i kollektivtrafiken

SL lovar förbättra resegarantin

Slopar undantag. "Utgångspunkten är att resegarantin alltid gäller". 30

Anders Algotsson har åkt taxi för 3.600 kronor i år. Foto: Erich Stering Anders Algotsson har åkt taxi för 3.600 kronor i år.

Anders tar taxi i kaoset - SL betalar

Har åkt taxi för tusentals kronor. "Det är min skyldighet att använda mig av resegarantin. Det måste kosta när SL inte sköter sig".

Sju miljoner i utbetalningar. Så mycket kostar resegarantin för SL. 25

Har du använt dig av SL:s resegaranti?

Se resultat

STHLM

Barnens Ö laddar för kollo

Spöknätter, kollosnagg och hemlängtan. STHLM:s bloggare Lars Epstein minns somrarna på kollot.

Se hur Slussen kan bli.

Se hur Slussen kan bli. Följ med på guidad tur med arkitekten bakom det nya förslaget.

Kriminalisera fastighetsägare som inte varnar för isen!”

Följ Epsteins STHLM

Stockholmstestet v. 5.

Stockholmstestet v. 5. Rätt om Pride och mycket annat ger poäng i veckans quiz!

Norrbro återinvigd.

Norrbro återinvigd. Varför inte riva Strömbron och bygga en tunnel istället?

Många trotsar dubbdäcksförbud.

Många trotsar dubbdäcksförbud. Se webb-tv från när vi kollar hur förbudet på Hornsgatan efterlevs.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 98

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 62

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.