IT College

Avhoppad lärare skrev bok om IT College

Publicerad 2008-05-15 14:29

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Så som skolsystemet är uppbyggt kan friskolornas ägare utnyttja systemet för egen vinning, vilket går ut över eleverna. Det menar författaren Karl Ågerup som i boken "Barnens marknad" skrivit om hur en friskola med fingerat namn jagat pengar. DN.se kan nu avslöja att boken handlar om IT College of Sweden.

- Jag började skriva på boken när rektorn på ett personalmöte sa att vi jobbade med underhållning. Flera elever ville sluta men vi skulle göra allt för att de stannade. Efter det blev det bara värre och värre, säger Karl Ågerup.

Han är utbildad gymnasielärare men arbetade en tid som journalist. När han ville tillbaka till skolvärlden 2003 fick han en tjänst på nystartade IT College of Sweden i Stockholm. Karl Ågerup tyckte att skolan verkade intressant som satsade på IT och engelska. Men skolan blev intressant på ett helt annat sätt än han tänkt sig.

Karl Ågerup beskriver IT College of Sweden som kaotisk. Han är lärare i svenska och franska, men fick undervisa i samhällskunskap och historia. Ledningen styrde lärarna hårt och Karl Ågerup anser att den tänkte mycket kortsiktigt.

- På personalmöten diskuterades enskilda elever och hur man skulle få dem nöjda. Det kan man sakna i en kommunal skola och är något positivt. Men man gav inte eleven rätt undervisning utan bjöd på bowling och restaurang för att göra eleven nöjd för stunden, säger Karl Ågerup.

I sin bok skriver han om den dubbla roll friskolan har när den ska konkurrera om elever. Karl Ågerup är starkt kritisk mot rektorn på IT College of Sweden som dessutom är vd i företaget som äger skolan.

- Rollerna fungerade inte ihop. Han tänkte på sin vd-roll och som sådan ska han maximera intäkterna till företaget. Men som rektor har man ett pedagogiskt ansvar och ska satsa på kvalité i undervisningen, säger Karl Ågerup.

Han tänkte sluta sin tjänst på skolan redan under höstterminen. Men då han bestämt sig för att skriva en bok om skolan stannade han hela läsåret.

I efterhand kan Karl Ågerup delvis förstå hur det kom sig att skolan agerade som den gjorde. Han menar att ledningens handlande kan bero på hur skolsystemet är uppbyggt.

- Om man ska utnyttja de möjligheter som systemet ger blir det ju en sådan här skola. Det är helt sjukt att man får betalt efter hur många namn som står på en lista, säger Karl Ågerup.

När han skrev boken om skolan frågade han om rektorn ville bemöta kritiken. Det ville han inte. Av omtanke om sina elever skrev Karl Ågerup inte ut riktiga namn på vare sig skola, rektor eller lärare. Nu har han ändrat sig.

- Jag trodde att det skulle bli bättre efter första året. Men om det är så här fortfarande vill jag att det ska komma ut. Jag blir orolig för de elever som går på skolan nu.

DN.se har vid upprepade tillfällen sökt rektorn för skolan. Han har inte velat kommentera.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.