Barnläkarmålet

Barnläkarens advokat kritiserar åklagarna

Publicerad 2009-03-12 22:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den dråpmisstänkta barnläkarens advokat Björn Hurtig kritiserar åklagarnas beslut att offentliggöra dokument i brottsutredningen. Enligt Hurtig är flera dokument som talar till läkarens fördel fortfarande sekretessbelagda.

- Jag har aldrig tidigare varit med om att åklagare släpper sekretessen på det här viset. Jag kan bara se att man gör det för att rädda sitt eget skinn, säger Björn Hurtig.
 

Det var efter hård kritik som kammaråklagarna Elisabeth Brandt och Jenny Clemedtson hävde sekretessen på några dokument i utredningen om dråp på en för tidigt född flicka. Initiativet kom från advokat Peter Althin som företräder den döda flickans föräldrar. Peter Althin menade att debatten hade blivit snedvriden.
 

Bland annat offentliggjordes rättsläkarens utlåtande där det framgår att flickan hade höga koncentrationer av morfin och narkosläkemedlet tiopental i blodet. Enligt rättsläkarens bedömning var detta orsaken till flickans död. Den kvinnliga överläkaren på Astrid Lindgrens barnsjukhus är misstänkt för att ha injicerat dödliga doser i flickan.
 

Men advokat Björn Hurtig menar att det finns andra dokument som fortfarande är sekretessbelagda som ger en annan bild. I Björn Hurtigs överklagande av häktningsbeslutet hänvisar han till ett utlåtande från Rättsmedicinalverket, RMV. Enligt detta kan man inte beräkna hur stor dos tiopental flickan fick.
 

”Det går inte att utifrån koncentration i blodet räkna tillbaka till en given dos” heter det i överklagandet.
 

Enligt Björn Hurtig är RMV:s experter inte heller lika säkra på orsaken till den svårt hjärnskadade flickans död. RMV:s experter menar att koncentrationerna av tiopental i blodet ”kan leda till döden” och att morfinet ”skulle kunna leda till döden”.
 

DN har sökt kammaråklagare Elisabeth Brandt och Jenny Clemedtson för en kommentar till Björn Hurtigs kritik. De vill dock inte uttala sig.
 

I ett pressmeddelande från åklagarna heter det att de kommer ”under de närmaste veckorna att arbeta med förundersökningen. Ärendet är högprioriterat och kommer att bedrivas så snabbt som möjligt.
 

De kommer inte under tiden att kommentera ärendet i media”.
 

Åklagarna kan i dagsläget inte avgöra när utredningen kommer att vara klar.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: Alamy

Fler flickor blir akut alkoholförgiftade

”Historiskt trendbrott”. Allt fler tonårstjejer dricker sig medvetslösa på starksprit – de flesta misstänks ha druckit smuggelsprit från utlandet.

Vodkabilen. De ungas fylla – bara ett sms bort.

Har du druckit smuggelsprit någon gång?

Foto: Scanpix

Bussarna igång efter olycka i Södertälje

All busstrafik ställdes in. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Mer från förstasidan

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva startat branden. Enligt Reuters ska 270 personer ha omkommit under en brand som startades under ett upplopp.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt tåg spårade ur – flera skadade

Miljardtåget spårade ur under testkörning. Minst tio personer skadades när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.

Foto: Scanpix

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: Scanpix

En lektion i hur skolan i Sverige kan lyckas

Den hyllade finska skolan har varit förskonad från drastiska reformer och står fri från marknadens logik. Sven-Eric Liedman skådar ljuset.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.