Två av tre är positiva till det kopparfärgade hus som ska inrymma Citybanans planerade huvudstation Stockholm City, enligt en ny undersökning.
Station City ska byggas i en helt ny byggnad som ska växa upp ur ruinerna av hotell Continental som ska rivas efter 50 år. Efter flera års politiska diskussioner för och emot höghus på tomten är det slutliga förslaget, som är två våningar högre än Continental och fyller ut kvarterets tomrum, ute på samråd.
Undersökningen är genomförd av opinionsföretaget Novus på uppdrag av byggherren Jernhusen.
I samband med samrådet har Jernhusen som ska bygga huset genomfört en undersökning där 1.439 invånare i Stockholms län mellan 18 och 79 år fått svara på frågor om vad de tycker om området i dag, vad de förväntar sig av en ny station och vad de tycker om förslaget till ny stationsbyggnad.
Mer än hälften av de tillfrågade är negativa till hur området som helhet ser ut och fungerar i dag. Det sämsta betyget får gatumiljön.
Efter att de som deltagit i undersökningen fått se bilder och beskrivningar av den nya stationen är de betydligt mer positiva än negativa till den ganska dominerande byggnaden i det mycket centrala läget. Även här är två av tre positiva.
– Det här är bättre än väntat. Det brukar generellt vara så att fler är avvaktande än positiva till stora förändringar i stadsmiljöer, säger Sima Zangiabadi, affärsutvecklare på Jernhusen.
På alla delfrågor om Station City var betydligt fler av de tillfrågade positiva än negativa.
De som vistas ofta i området kring Centralstationen var genomgående något mer positiva till förändringar och det nya huset än de som vistas där mer sällan. På frågan om hur de skulle rösta i en folkomröstning om huset svarade 66 procent ja, 16 procent nej och 19 procent vet ej.
Peter Blid på opinionsföretaget Novus anser att ett resultat där två av tre är positiva och mindre än 20 procent negativa är ett mycket positivt resultat.
– När en ny produkt eller tjänst ska lanseras brukar man generellt säga att minst 60 procent av målgruppen ska vara positiva och att andelen negativa helst inte bör vara över 20 procent. Har man högre andel negativa brukar många lanseringar avbrytas eller omarbetas, säger Peter Blid.
Vad tycker du om Station City? Diskutera i kommentarsfältet nedan.