Efter motdemonstranternas protester gick de högerextrema grupperna i ett fackeltåg till platsen i Salem där en 17-årig pojke dödades för tre år sedan.
Tåget anfördes av trumslagare och kransbärare och flankerades på bägge sidor av kravallutrustade poliser. Enligt polisens uppskattningar gick cirka 1 500 personer i tåget. Enligt demonstranterna själva var de drygt 2 000. I tåget gick också en stor mängd tillresta tyskar.
Demonstrationerna bevakades av 550 poliser.
Polisens strategi att hålla motdemonstranter och högerextremister åtskilda lyckades väl. På östra sidan av järnvägen kunde högerextremisterna samlas i lugn och ro.
Den planerade demonstrationsvägen kantades delvis av kravallstaket och mordplatsen var avspärrad på alla sidor utom där tåget gick in.
- Vi har tillstånd och kommer inte på något sätt att vika undan, sade Marc Abramsson från Nationaldemokratisk ungdom.
Det är tredje året i rad som högerextremister genomför en manifestation i Salem utanför Södertälje.
Där misshandlades den 9 december 2000 en 17-årig pojke från Västmanland till döds av ett ungdomsgäng. Mordet rönte uppmärksamhet eftersom den mördade hade kopplingar till högerextremister och några av gärningsmännen hade invandrarbakgrund.
Strax före klockan 14.30 på lördagseftermiddagen avslutades Nätverket mot rasisms manifestation på Rönninge torg. En talare uppmanade i megafon de omkring tusen deltagarna att lugnt gå mot Rönninge pendeltågsstation och åka hem.
När ett antal deltagare stannade kvar valde polisen att stänga gångtunneln till pendeltåget och hägna in folkmassan bakom kravallstaket. Den enda tillåtna vägen ut gick mot de bussar som hyrts in för ändamålet.
- Vi tänker hålla oss kvar, sade en representant för det feministiska nätverket Barrikada. De får bära bort oss.
Maskerade och hjälmförsedda demonstranter försökte tvinga sig in i pendeltågstationen för att hindra högerextremister att gå av tåget.
Poliser från piketstyrkorna lyckades pressa tillbaka folkmassan ut ur gångtunneln.
Demonstranterna svarade med att kasta föremål och flera rökfacklor slängdes in i tunneln.
Femton personer fördes till sjukhus efter sammandrabbningarna.
Enligt polisens presstalesman Mats Nylén hade flertalet av dessa fått skador i huvud eller axlar av stenar eller annat som kastats. En polis fick axeln dragen ur led.
Såväl de som kastat saker som de som skadats har enligt polisens bedömning ingått i grupperingen kring Nätverket mot rasism.
- Någon kan också ha skadats när polisen fredat det staket som satts upp, säger Mats Nylén till TT.
Två personer greps tidigare på eftermiddagen misstänkta för förberedelse för grov misshandel. Det skedde efter att polisen visiterade cirka 200 personer ur Nätverket mot rasism utanför stationen.
- Det bara rasade prylar från dem, säger informationsansvarig vid polisen, Kjell Lindgren, till TT.
Senare greps också två demonstranter misstänkta för våldsamt upplopp. Bland annat beslagtogs knogjärn, järnrör och stålkulor. Men även en hel del flaggpinnar av kraftigare typ togs i beslag.
Någon motsvarande kontroll gjordes inte av högerextremisterna.
Där föreföll armbindelförsedda demonstrationsvakter ha kontroll över demonstrationståget. Vakterna förbjöd i hotfulla ordalag all fotografering av ansikten.