Bostad Stockholm

Bostadsrättsförening erbjuds köpa Ringen

Publicerad 2008-06-26 10:23

Fastighetsbolaget Boultbee erbjuder Ringens bostadsrättsförening att köpa Ringens köpcentrum.

Lars Lindqvist Fastighetsbolaget Boultbee erbjuder Ringens bostadsrättsförening att köpa Ringens köpcentrum.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fastighetsbolaget Boultbee förhandlar om att sälja Ringen köpcentrum till bostadsrättsföreningen i samma fastighet. Dessutom erbjuds boende att teckna aktier för att finansiera köpet.

För mindre än ett år sedan köpte Boultbee tio köpcentrum för 10,4 miljarder kronor från Stockholms stads bolag Centrumkompaniet. Staden sökte efter en långsiktig ägare. Flera intressenter föll bort - de ansågs inte tillräckligt långsiktiga.

Nu vill Boultbee avyttra Ringens köpcentrum, 15.000 kvadratmeter handelsytor i hörnet Götgatan/Ringvägen. Möjlig köpare är bostadsrättsföreningen Rektangeln 21 i samma fastighet. Beslut om köp ska tas på en extrastämma på torsdagskvällen.
Föreningen köpte fastigheten, som består av 388 lägenheter och ett antal lokaler, den 15 maj i år. Värdet uppskattas till en miljard kronor.

Nu växer oron bland bostadsrättsägare i föreningen. På den ordinarie årsstämman fattade föreningen beslut om att låta styrelsen fortsätta förhandla med Boultbee.
Inför torsdagens extrastämma har medlemmarna i sista stund fått ett icke undertecknat brev från styrelsen med en kortfattad genomgång av ett planerat köpupplägg.

- Jag begriper absolut ingenting, säger Lena Lennerup, tidigare ordförande i brf Rektangeln 21 och mycket kritisk till styrelsens agerande.

- Vi har inte fått insyn i något. Hur ska vi då kunna ta ställning till att köpa ett helt köpcentrum, säger Lena Lennerup.
Medlemmarna erbjuds att teckna aktier i Ringens köpcentrum, minsta beloppet är 100.000 kronor.

Stefan Landgren, kassör i föreningen, är en av de pådrivande i styrelsen för ett köp av Ringen köpcentrum. Han har skapat det icke namngivna ägarkonsortium som ska gå in i affären med föreningen och ämnar själv satsa pengar i affären. Enligt vad DN erfar handlar det om Ecoland AB, som i sin tur ägs av Centum Kapitalförvaltning.

Varför berättar ni inte i brevet vad det är för ägarkonsortium?- Vi skriver inte det eftersom hela den här budgivningen är belagd med sekretess.
Stefan Landgren, som ska bli delägare i Ecoland, säger att bostadsrättsföreningen framför allt är intresserad av att köpa delar av fastigheten som medlemmarna anser borde höra till bostäderna.

- Att driva köpcentrum är inget för en bostadsrättsförening. Det har bildats ett konsortium och föreningen kommer inte att bli huvudägare i detta köpcentrum om affären blir av, säger han.

Stefan Landgren har ett stort antal konkurser bakom sig.

- Jag har som riskkapitalist satsat pengar i över hundra bolag under 25 år, några har gått dåligt och jag har förlorat pengar, säger han.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 1 0 tweets 1 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 96 20 tweets 76 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 148 13 tweets 135 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 462 38 tweets 424 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 1 0 tweets 1 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 13 3 tweets 10 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 17 5 tweets 12 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan