Svininfluensan

Bråk om ersättning för influensavaccinering

Publicerad 2009-10-10 21:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Massvaccinationen mot svininfluensan hotas av en konflikt mellan landstinget och företagshälsovården. Vårdföretagen vill ta betalt av företagskunderna för vaccineringen. Men landstinget säger blankt nej mindre än en vecka från vaccinationsstarten.

Företagshälsovården har under hela planeringen av massvaccineringen framstått som en självklar instans. Enligt landstinget har företagshälsan tagit på sig cirka 10 procent av vaccinationsarbetet som ska göras framöver. Det handlar om drygt 500.000 doser till 250.000 personer av 6,2 miljoner doser totalt.

Många av vårdföretagen har sedan länge en färdig planering, och de har lämnat offerter till sina kunder. På de flesta håll i landet flyter det smidigt.

Men i Stockholms län, där landstinget har beslutat att ge alla vaccinatörer en ersättning på 65 kronor per vaccination, låter det annorlunda.

– Man får inte ta ut någon annan ersättning än den man får från landstinget. Vi har tydligt markerat det, säger Anders Olsson, utredare på hälso- och sjukvårdsnämndens förvaltning.

Beskedet har inte fallit i god jord hos företagshälsan. Två av landets största företag på området, Feelgood och Previa, säger att det påverkar deras deltagande i vaccineringen.

– Hur gärna vi än vill hjälpa till, så kommer det att ske i mycket ringa omfattning på grund av den ersättningsform som gäller, säger Harald Abelin, vd på Previa.

Per Sunnermark, vd för Feelgood, lämnar samma besked. De kommer inte att vara ensamma. Företagen anser att det kostar mer att genomföra vaccinationer ute på arbetsplatser än den ersättning man får av landstinget.

– Jag skulle tro att huvuddelen av våra medlemsföretag har svårt att klara vaccinationen. Man kommer att välja andra arbetsuppgifter där man kan ta betalt i stället, säger Lars Hjalmarson, vd i Föreningen svensk företagshälsovård, FSF.

Många företag är också beredda att betala för vaccinationsarbetet, både för att slippa frånvaro på grund av resor till och från vård­cent­raler och för att så många anställda som möjligt ska vaccinera sig.

Organisationen Sveriges Kommuner och landsting, SKL, rekommenderar att landstingen engagerar företagshälsovården eftersom det är ett effektivt sätt att få ett högt deltagande.

– Det viktigaste är att man nu sätter sig ner och diskuterar. Det finns ju inte bara en lösning, säger Göran Stiernstedt, chef för vård och omsorg på SKL.

SKL anser, liksom landstinget, att det inte är acceptabelt med dubbel betalning från både landsting och företagskunder.

– Andra landsting gjorde bra förhandlingar, där företagen går in och tar kostnaden för vaccinationerna. Det är väl så att 65 kronor är lite lite om man ska ut och vaccinera på plats, säger Göran Stiernstedt.

Men än så länge viker sig Stockholms läns landsting inte en tum, trots att vaccinationsarbetet är tänkt att börja den 15 oktober.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 1 0 tweets 1 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 96 20 tweets 76 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 148 13 tweets 135 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 462 38 tweets 424 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Minst fem personer drunknade i helgen

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 1 0 tweets 1 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 13 3 tweets 10 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 17 5 tweets 12 rekommendationer

Foto: Niklas Larsson / Bildbyrån Christophe Martens körde Commander Crowe till seger.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan