En stor grupp ungdomar drabbade samman på Mörbyskolans skolgård på fredagseftermiddagen. När ungdomarna vägrade att skingra sig kallades polis till platsen.
- Enligt uppgifter från rektorsexpeditionen var det ett hundratal ungdomar som slogs på skolgården, säger Elisabeth Wernsten, stationsbefäl på Roslagspolisen.
Polisen fick in larmet strax före klockan tre på fredagseftermiddagen. Då hade skolledningen förgäves försökt att skingra högstadieeleverna.
- De vägrade att gå därifrån. Vi fick aldrig klart för oss vad som hade hänt, men det var ingen som kom till skada, säger Elisabet Andersson, biträdande rektor på Mörbyskolan.
Enligt polisens uppgifter var det elever från Lidingöskolan som ska ha drabbat samman med elever från Mörbyskolan. Samtliga ungdomar sprang från skolgården när polisen anlände. Åtta stycken polisradiobilar letar för närvarande i närheten av Mörbyskolan efter skolelever som var inblandade i händelsen.