Räddningstjänsten har lyckats släcka den brand som härjade på ett laboratorium vid Stockholms Universitet. Polisen gör nu en teknisk undersökning för att utreda om branden var anlagd.
Under fredagskvällen utbröt en kraftig brand på Svante Arrhenius väg 12 vid Stockholms Univeristet. Rökdykare sattes in och polis, räddningstjänst och ambulans kom till platsen.
- Räddningenstjänsten tyckte att de kände röklukt och eftersom det kunde finnas vätgas på plan fem spärrades hela Arrheniusområdet av, säger Stockholmspolisens presstalesman Ann-Charlotte Wejnäs.
Det stora avspärringarna har nu hävts, men vissa delar är fortfarande avstängda för polisens utredning.
- Branden har har börjat i en vask och sedan spridit sig längs väggarna. Taket i laboratoriet är skadat. Vi vet inte i dagsläget hur branden uppstått men kan inte utesluta attentat, säger Ann-Charlotte Wejnäs.