Brandbåt tvingas ligga för ankar

Publicerad 2009-07-30 00:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Storstockholms brandförsvar ska spara minst 40 miljoner på fem år. En första åtgärd blir att lägga brandbåten ”Fenix 139” i malpåse. Redan nästa vecka, mitt under brinnande båtsäsong, ska den bort. Katastrof, enligt brandmännen.

Fenix, en specialutrustad stridsbåt 90, kan pumpa vatten. Den har kapacitet att evakuera människor, frakta nödvändig räddningsutrustning till katastrofområden och försörja både räddningsdykare och rökdykare. Dessutom ligger den mitt i stan, vid Slussen.

Nu ska den ersättas av två styrpulpetbåtar med tre pulversläckare, en på Kungsholmen (måste slussa ut i Saltsjön) och en på Lidingö. Minst tre kvart bort, i Åkersberga, ligger närmaste ”brandbåt” av större storlek.

– Stockholm, öarnas stad, Saltsjöns pärla... Bara Waxholmsbolaget fraktar 2,5 miljoner människor på de här vattnen. Så tar man bort brandbåten... För oss är det helt obegripligt, säger Bosse Sjölin, båt­ansvarig och en av de tjugo särskilt utbildade skeppare som för befäl på båten.

Redan nästa vecka ska båten bort från kaj. Henrik Norberg, operativt ansvarig för brandförsvarets insatser på Stockholms vatten, har slagits hårt för att den åtminstone ska få ligga kvar vid Slussen för att kunna användas vid en eventuell katastrof. Det skulle innebära stopp för övningar och utryckningar – men åtminstone en resurs om det värsta skulle hända.

– Som jag ser det skulle den ju bara kosta landströmmen den drar. Men vi delar uppenbarligen inte den åsikten med ledningen, säger han.

Senast båten gjorde en insats av större betydelse var när den bogserade bort en brinnande båt från en hamn på Djurgården. Om elden spridit sig skulle katastrofen ha kunnat vara ett faktum.

– Det räcker med att tänka sig en brand i det nya bostadsområdet Svindersvik. Dit går det knappt att ha sig med släckutrustning landvägen. Hur har man tänkt sig att släcka och livrädda då? Fenix är den enda båt som har kapacitet att pumpa vatten, konstaterar Bosse Sjölin, som också menar att kompetensen hos skepparna är hög, de tar sig fram i såväl nattmörker som dimma.

Men ledningen för Storstockholms brandförsvar menar att besparingen är ett måste. Att lägga båten i malpåse från och med nu kommer kortsiktigt att spara ungefär 400 000 kronor på driften.

Under tiden ska hela båtorganisationen utredas, liksom flera andra delar av det nya brandförsvarsförbundets verksamhet.

– Vi måste vända på alla stenar nu. Visst kan det få konsekvenser att ta bort båten, men vår bedömning är att de inte är så stora. Vi kan bara konstatera att Stockholm har haft en hög ambitionsnivå vad gäller resurser att sätta in till sjöss. Den ambitionsnivån är lägre nu och det måste vi förhålla oss till, säger biträdande brandchef Christer Änge­hov.

I juni fattade Storstockholms brandförsvar beslut om att kostnaderna måste minska med 7–8 miljoner per år i fem år – om man får en inflationssäkring, annars blir det mer. Den 1 september ska en första grov plan presenteras för politikerna för hur det ska gå till. Hittills är det bara beslutet om båten och beslutet att låta citystyrkan på Johannes brandstation täcka upp på andra brandsstationer under dagtid som har genomförts.

– Stockholm växer och infrastrukturen blir bara mer komplicerad. Att i det läget spara på räddningstjänsten känns oerhört frustrerande, säger Anders Cederlind, ordförande i Brandmännens riksförbunds Stockholmssektion.

Joakim Larsson (M) är ordförande i Storstockholms brandförsvarsförbund:

– Brandbåten är en bra beredskap, men vi måste lita på bedömningen att konsekvenserna inte blir så stora. På sikt kommer sammanslagningen av de tio kommunernas brandförsvar att effektivisera hela verksamheten, menar han.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Klaga på ockerhyra – få pengar tillbaka

De som anmäler får nästan alltid rätt. Men det är få som verkligen gör rättssak av sitt missnöje med andrahandshyran.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.