Centerpartiet tycker att Årsta holmar ligger alldeles för centralt för att vara reserverat för insekter och fåglar. Partiet vill anlägga en playa med nattklubb på en av holmarna och bygga en gång- och cykelbro från Södermalm till holmarna. Förslaget är inte förankrat hos några andra partier.
Årsta holmar under de mäktiga järnvägsbroarna är tre små med spänger sammanbundna holmar som nästan varenda stockholmare sett men få har besökt.
När Årstaviken ligger öppen och inget brobygge pågår krävs båt för att ta sig till holmarna. Bortsett från kulturskyddade Årsta holmars gård är de tre öarna mest snårig lövskog och sankmarker.
Den tidigare rödgröna majoriteten i Stadshuset ville göra naturreservat av Årsta holmar och Årstaskogen. Den borgerliga allansen lade planerna i en skrivbordslåda med motiveringen att det inte finns något hot mot naturen.
Nu finns ett hot mot fågelsnåren och de sanka stränderna. Centerpartiet, som inför årets val får vara med i den borgerliga alliansen, tänker driva en linje som går ut på att förvandla holmarna till bad- och nöjescentrum.
C tänker sig en stor sandstrand med vit finkornig strand i en bukt som vetter mot solen. Kring den en gräsyta för parasoller, solstolar och strandaktiviteter. Vid playan ska det finnas möjligheter att äta och dricka gott. Ett nattklubb skulle få strandlivet att leva långt in till morgontimmarna.
Per Ankersjö, ordförande i Stockholmscentern, är medveten om
svårigheterna att få igenom förslaget.
– Vi måste börja diskutera vad som sak ske med Årsta holmar. Det borde vara rimligt att göra naturreservat av Årstaskogen men låta människor få tillgång till Årsta holmar, anser Per Ankersjö.